Forbes. Լեռնային Ղարաբաղի զարթոնքը՝ ցեղասպան սարսափների համավարակի ֆոնին
Genocide Watch-ի «ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԴՐՈՒԹՅՈՒՆԸ. Ադրբեջանն Արցախում» զեկույցում նշվում է. «Նախկինում Հայոց ցեղասպանության ժխտման, ատելության խոսքի պաշտոնական օգտագործման և Արցախում շարունակվող հարձակումները խաղաղ բնակչության վրա, Genocide Watch-ը կարծում է, որ Ադրբեջանը գտնվում է 9-րդ փուլում՝ ոչնչացում, և 10 փու՝ հերքում»:
Զեկույցում եզրակացություն է արվել, որ Ադրբեջանի ռազմական գրոհները, որոնք օգտագործում են «լազերային համակարգով անօդաչու թռչող սարքեր», որոնք մատակարարում են Թուրքիան և Իսրայելը Արցախում խաղաղ բնակիչների դեմ, «պատերազմական հանցագործություններ են Ժնևի կոնվենցիաների համաձայն»:
Այն մանրամասն նկարագրում է Ադրբեջանի ժողովրդավարական հանրապետության կողմից հայ բնակչության համակարգված բնաջնջումը 1918 թվականին «Ադրբեջանում և Նախիջևանի և Լեռնային Ղարաբաղում՝ որպես 1915 թվականին Օսմանյան հայերի տեղահանության և ցեղասպանության շարունակություն»: Այն նշում է, թե ինչպես են ադրբեջանական ուժերը Բաքվում կոտորել «առնվազն 15000 հայ խաղաղ բնակչի «սեպտեմբերյան օրերին», և 1000 հայ 1919-1920 թվականներին՝ Ղարաբաղի Շուշի քաղաքում և Հայբալիքենդ գյուղում»:
Թուրքիայի կողմից աջակցվող Ադրբեջանի հարձակումը խախտում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի կոչը մարտի կեսերին անհապաղ գլոբալ հրադադարի մասին՝ համավարակի վրա կենտրոնանալու համար: Amnesty International-ի ճգնաժամային արձագանքման փորձագետները «հայտնաբերել են իսրայելական արտադրության M095 DPICM կասետային զինամթերք, որոնք, կարծես, արձակվել են ադրբեջանական ուժերի կողմից»:
Haaretz-ի վետերան, հետախուզական և ռազմավարական վերլուծաբան Յոսի Մելմանը Սայմոն Սպունգինին տված հարցազրույցում, պատասխանելով «Ինչու՞ է Իսրայելը զինում Ադրբեջանին՝ Հայաստանի դեմ կռվում», Թուրքիայի և Իսրայելի համատեղ պայքարը հայ քրիստոնյաների դեմ անվանել է «ցինիկ»:
«Իսրայելը հրեաների հայրենիքն է, որոնք զոհվել են Հոլոքոստում և փրկվել են Հոլոքոստից», հրաժարվում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Որպես հրեա և որպես իսրայելցի ես չեմ կարող դա ընդունել: Ես հասկանում եմ, թե ինչ է նշանակում ազգային շահ: Իսրայելը պետք է գոնե բարոյական արժեքների հատիկ ներմուծեր իր արտաքին քաղաքականության մեջ. Իսրայելը պարզապես շահագրգռված է զենքի վաճառքով»:
Ադրբեջանը մերժում է Արցախի հայ բնակչության ինքնորոշման օրինական իրավունքը և Խորհրդային Միության փլուզումից հետո նրա անկախությունը: Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի համանախագահությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում անցկացվում են 1992 թվականից: Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացնում է Արցախի բնիկ հայ բնակչության շահերը»:

Genocide Watch’s “GENOCIDE EMERGENCY: Azerbaijan in Artsakh” report states: “Due to its denial of past genocide against Armenians, its official use of hate speech, and the current targeting of civilians in Artsakh, Genocide Watch considers Azerbaijan to be at Stage 9: Extermination and Stage 10: Denial.” It concluded, Azerbaijani military offensives, using “laser guided drones supplied by Turkey and Israel,” against Artsakh civilians are “war crimes under the Geneva Conventions.”
It details the 1918 Azerbaijan Democratic Republic’s systematic extermination of the Armenian populations “in Azerbaijan and the provinces of Nakhichevan and Nagorno-Karabakh as an extension of the 1915 deportation and genocide of Ottoman Armenians.” It references how Azerbaijani forces in Baku slaughtered “at least 15,000 Armenian civilians during “September Days” and 1,000 Armenians in 1919-1920 in the Karabakh cities of Shusha and Khaibalikend.”
The offensive by Turkish-backed Azerbaijan violates the UN Secretary-General’s call in mid-March for an immediate global ceasefire to focus on the pandemic. Amnesty International’s Crisis Response experts “identified Israeli-made M095 DPICM cluster munitions that appear to have been fired by Azerbaijani forces.”
Haaretz veteran intelligence and strategic affairs analyst Yossi Melman, in an interview with Simon Spungin’s “Haaretz Podcast: Why is Israel arming Azerbaijan against Armenia?” called Turkey and Israel’s joint fight against Christian Armenians, “cynical.”
“Israel–the homeland of the Jews that perished in the Holocaust and Holocaust survivors–refuses to recognize the Armenian Genocide. As a Jew and as an Israeli, I can’t accept it. I understand what national interests mean. Israel should have inserted at least a grain of moral values in its foreign policy–Israel is just interested in selling, selling and selling weapons.”
Azerbaijan refutes the legal right to self-determination of the Armenian population of Artsakh, and its independence following the fall of the Soviet Union. Negotiations for a peaceful resolution of the conflict between Azerbaijan and Armenia over Nagorno-Karabakh (Artsakh) within the OSCE Minsk Group framework, co-chaired by Russia, U.S. and France have been held since 1992. The Republic of Armenia represents the interests of Artsakh’s indigenous Armenian population.
While Armenia and Azerbaijan’s foreign ministers met with U.S. Secretary of State Mike Pompeo in Washington last Friday, Artsakh continued to be bombed. Both sides agreed to a ceasefire–it was once again broken.