Իրանի ԱԳ փոխնախարարը նպաստում է Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի նախաձեռնությանը
Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Աբբաս Արաքչին Բաքու ժամանելուն պես հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու Իրանի նախաձեռնության մասին:
Իրանի նախագահի հատուկ բանագնացն այսօր Բաքվում է՝ քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամը և հակամարտության կարգավորման Իրանի Իսլամական Հանրապետության ծրագիրը, հաղորդում է IRNA-ն:
Նա իր այցի հիմնական նպատակը համարել է ռազմական գործողությունները դադարեցնելու և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղությունը վերականգնելու իրանական ծրագրի ներկայացումը:
Բացի Բաքվից, Արաքչին կայցելի Մոսկվա, Երևան և Անկարա՝ նպաստելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման իրանական նախաձեռնությանը:

Замглавы МИД Ирана продвигает инициативу по прекращению огня в Нагорном Карабахе
Замглавы МИД Ирана по политическим вопросам Аббас Аракчи по прибытии в Баку заявил об инициативе Ирана по прекращению боевых действий в Нагорном Карабахе.
Спецпосланник президента Ирана сегодня находится в Баку, чтобы обсудить нагорно-карабахский кризис и план Исламской Республики Иран по урегулированию конфликта, сообщает IRNA.
Он назвал основной целью своего визита, представление плана ИРИ по прекращения боевых действий и восстановлению устойчивого мира между Арменией и Азербайджаном.
Кроме Баку, Аракчи посетит Москву, Ереван и Анкару, чтобы продвигать иранскую инициативу по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.