Իրանի ԱԳ փոխնախարարը նպաստում է Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի նախաձեռնությանը
Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Աբբաս Արաքչին Բաքու ժամանելուն պես հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու Իրանի նախաձեռնության մասին:
Իրանի նախագահի հատուկ բանագնացն այսօր Բաքվում է՝ քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամը և հակամարտության կարգավորման Իրանի Իսլամական Հանրապետության ծրագիրը, հաղորդում է IRNA-ն:
Նա իր այցի հիմնական նպատակը համարել է ռազմական գործողությունները դադարեցնելու և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղությունը վերականգնելու իրանական ծրագրի ներկայացումը:
Բացի Բաքվից, Արաքչին կայցելի Մոսկվա, Երևան և Անկարա՝ նպաստելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման իրանական նախաձեռնությանը:

Deputy Foreign Minister Abbas Araghchi explained parts of Iran's initiative for ending Karabakh conflict upon arrival in Baku late on Tuesday, IRNA reports.
Araghchi is in Baku as the special envoy of Iran to advance Iran's initiative to settle the Nagorno-Karabakh conflict and the longstanding dispute between the Azerbaijan and Armenia.
Araghchi said that the visit will take him to the countries in the region that are effective in ending the conflict between Azerbaijan Republic and Armenia.
The main purpose of the trip is to present initiative of the Islamic Republic of Iran's for settlement of the conflict and reach a lasting peace between the two countries, he added.