Կրեմլը հրաժարվել է խոսել Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահներ տեղակայելու հնարավորության մասին
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը ձեռնպահ է մնացել պատասխանել հարցին, թե արդյոք պետության ղեկավար Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարության հետ շփման ընթացքում առաջարկել է ռուս խաղաղապահներ մտցնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի, այս մասին գրում է «Интерфакс»-ը:
Պեսկովի խոսքով՝ ՌԴ նախագահը և՛ Բաքվի, և՛ Երևանի գործընկերների հետ շփումներում շոշափում է հնարավոր կարգավորման հետ կապված ամենալայն ասպեկտները:
Միևնույն ժամանակ, նախագահի մամուլի քարտուղարն ընդգծել է, որ «ցանկացած խաղաղապահ ուժ հակամարտության գոտի է բերվում միայն երկու կողմերի համաձայնությամբ»:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Ռուսաստանը պատրաստ է ուղարկել իր խաղաղապահներին հակամարտության գոտի՝ բոլոր կողմերի համաձայնությունը ստանալու դեպքում, Պեսկովն ասել է. «Ես այստեղ չէի անի որևէ «էվենտուալ դատողություններ»»:

В Кремле отказались говорить о возможности введения российских миротворцев в Карабах
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков воздержался от ответа на вопрос, предлагал ли глава государства Владимир Путин в ходе своих контактов с руководством Армении и Азербайджана ввести российских миротворцев в зону конфликта в Нагорном Карабахе. Об этом пишет «Интерфакс».
«В контактах президента с его визави в Баку и Ереване затрагивается самый широкий круг аспектов, связанных с возможным урегулированием», - ответил Песков.
При этом пресс-секретарь президента подчеркнул, что «любые миротворцы вводятся в зону конфликта исключительно с согласия обеих сторон».
Отвечая на вопрос о том, по-прежнему ли Россия готова направить своих миротворцев в случае получения согласия всех сторон конфликта, Песков сказал: «Я бы не стал здесь пускаться в какие-то эвентуальные рассуждения».