Երևանն ու Բաքուն պայմանավորվել են չթիրախավորել խաղաղ բնակչությանը, փոխանակվել ռազմագերիների ցուցակով և դուրս բերել զոհվածների մարմինները ռազմաճակատից
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հետ Ժնևում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո հանդես են եկել հայտարարությամբ։ Նրանք նշել են, որ հանդիպմանը մասնակցել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը: Նրանք նաև խորհրդակցություն են անցկացրել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի և ԿԽՄԿ նախագահ Պետեր Մաուրերի հետ:
Համանախագահները ևս մեկ անգամ կոչ են արել կողմերին ամբողջությամբ կատարել իրենց ստանձնած պարտավորությունները, ներառյալ մարդասիրական նպատակներով հրադադարի անհապաղ հաստատումը՝ համաձայն հոկտեմբերի 10-ի Մոսկվայի համատեղ հայտարարության, որը կողմերը վերահաստատել են հոկտեմբերի 17-ին Փարիզում և հոկտեմբերի 25-ը Վաշինգտոնում:
Հրադադարի ռեժիմի կամ այլ պարտավորությունների կատարմանը վնաս չհասցնելով՝ կողմերը պայմանավորվել են ձեռնարկել մի շարք հրատապ քայլեր, այդ թվում.
Կողմերը կանխամտածված չեն թիրախավորելու խաղաղ բնակչությանը կամ ոչ ռազմական թիրախները՝ համաձայն միջազգային մարդասիրական օրենսդրության
Կողմերն ակտիվորեն մասնակցելու են ռազմաճակատում աճյունների դուրսբերմանը և փոխանակմանը՝ ԿԽՄԿ-ին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին տրամադրելով աջակցության համար անհրաժեշտ անվտանգության երաշխիքները
Մեկ շաբաթվա ընթացքում կողմերը ԿԽՄԿ-ին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին կտրամադրեն ներկայումս անազատության մեջ գտնվող ռազմագերիների ցուցակը` հասանելիության և հնարավոր փոխանակման համար
Կողմերը գրավոր ներկայացնելու են մեկնաբանություններ և հարցեր՝ կապված հրադադարի ռեժիմի հաստատման հնարավոր վերիֆիկացիոն մեխանիզմների հետ, համաձայն հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 2-րդ կետի
Կողմերը մտքերի բաց և առարկայական փոխանակություն են անցկացրել՝ նպատակ ունենալով հստակեցնել իրենց բանակցային դիրքերը համապարփակ լուծման առանցքային տարրերի վերաբերյալ՝ համաձայն հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 3-րդ կետի:
Համանախագահները շարունակելու են ինտենսիվ աշխատել կողմերի հետ` հակամարտության խաղաղ լուծումը գտնելու համար:

OSCE Minsk Group statement: Without prejudice to the implementation of the ceasefire Armenian, Azeri sides agreed to take number of steps on urgent basis
The Co-Chairs met separately and jointly with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov in Geneva on October 30.  The Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office (PRCiO) Andrzej Kasprzyk also participated in the meetings. They also held consultations with UN High Commissioner for Refugees Filippo Grandi and ICRC President Peter Maurer.
The Co-Chairs once again called on the sides to implement, in full, their commitments, including the immediate establishment of a humanitarian ceasefire, in accordance with the October 10 Moscow Joint Statement, which the sides reaffirmed with Paris on October 17 and in Washington on October 25.
Without prejudice to the implementation of the ceasefire or other commitments, the sides agreed to take a number of steps on an urgent basis, including:
• The sides will not deliberately target civilian populations or non-military objects in accordance with international humanitarian law;
• The sides will actively engage in the implementation of the recovery and exchange of remains on the battlefield by providing the ICRC and PRCiO the necessary safety guarantees for facilitation;
• The sides will deliver to the ICRC and PRCiO, within one week, a list of currently detained prisoners of war for the purposes of providing access and eventual exchange;
The sides will provide in writing comments and questions related to possible ceasefire verification mechanisms in accordance with item 2 of the October 10 joint statement.
The sides engaged in an open and substantive exchange of views aimed at clarifying their negotiating positions on core elements of a comprehensive solution in accordance with item 3 of the October 10 joint statement.
The Co-Chairs will continue working with the sides intensively to find a peaceful settlement of the conflict.