Երևանն ու Բաքուն պայմանավորվել են չթիրախավորել խաղաղ բնակչությանը, փոխանակվել ռազմագերիների ցուցակով և դուրս բերել զոհվածների մարմինները ռազմաճակատից
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հետ Ժնևում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո հանդես են եկել հայտարարությամբ։ Նրանք նշել են, որ հանդիպմանը մասնակցել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը: Նրանք նաև խորհրդակցություն են անցկացրել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի և ԿԽՄԿ նախագահ Պետեր Մաուրերի հետ:
Համանախագահները ևս մեկ անգամ կոչ են արել կողմերին ամբողջությամբ կատարել իրենց ստանձնած պարտավորությունները, ներառյալ մարդասիրական նպատակներով հրադադարի անհապաղ հաստատումը՝ համաձայն հոկտեմբերի 10-ի Մոսկվայի համատեղ հայտարարության, որը կողմերը վերահաստատել են հոկտեմբերի 17-ին Փարիզում և հոկտեմբերի 25-ը Վաշինգտոնում:
Հրադադարի ռեժիմի կամ այլ պարտավորությունների կատարմանը վնաս չհասցնելով՝ կողմերը պայմանավորվել են ձեռնարկել մի շարք հրատապ քայլեր, այդ թվում.
Կողմերը կանխամտածված չեն թիրախավորելու խաղաղ բնակչությանը կամ ոչ ռազմական թիրախները՝ համաձայն միջազգային մարդասիրական օրենսդրության
Կողմերն ակտիվորեն մասնակցելու են ռազմաճակատում աճյունների դուրսբերմանը և փոխանակմանը՝ ԿԽՄԿ-ին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին տրամադրելով աջակցության համար անհրաժեշտ անվտանգության երաշխիքները
Մեկ շաբաթվա ընթացքում կողմերը ԿԽՄԿ-ին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին կտրամադրեն ներկայումս անազատության մեջ գտնվող ռազմագերիների ցուցակը` հասանելիության և հնարավոր փոխանակման համար
Կողմերը գրավոր ներկայացնելու են մեկնաբանություններ և հարցեր՝ կապված հրադադարի ռեժիմի հաստատման հնարավոր վերիֆիկացիոն մեխանիզմների հետ, համաձայն հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 2-րդ կետի
Կողմերը մտքերի բաց և առարկայական փոխանակություն են անցկացրել՝ նպատակ ունենալով հստակեցնել իրենց բանակցային դիրքերը համապարփակ լուծման առանցքային տարրերի վերաբերյալ՝ համաձայն հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 3-րդ կետի:
Համանախագահները շարունակելու են ինտենսիվ աշխատել կողմերի հետ` հակամարտության խաղաղ լուծումը գտնելու համար:

Армения и Азербайджан договорились не наносить удары по гражданским объектам и обменяются списками военнопленных – заявление
31/10/2020 01:22
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по итогам встреч с главами МИД Армении и Азербайджана приняли заявление. Отмечается, что во встречах также принял участие личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик. Они также провели консультации с верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранди и президентом МККК Петером Маурером.
Сопредседатели еще раз призвали стороны полностью выполнить взятые на себя обязательства, включая немедленное установление режима прекращения огня в Карабахе в гуманитарных целях, в соответствии с совместным заявлением, принятым в Москве 10 октября, и которое стороны подтвердили 17 октября в Париже и Вашингтоне. 25 октября.
Без ущерба для выполнения режима прекращения огня или других обязательств стороны договорились предпринять ряд шагов в срочном порядке, в том числе:
Стороны не будут преднамеренно наносить удары по гражданскому населению или невоенным объектам в соответствии с международным гуманитарным правом;
Стороны будут активно участвовать в проведении операций по обмену телами погибших, предоставив МККК и ЛПДП необходимые гарантии безопасности;
В течение одной недели стороны передадут МККК и ЛПДП список военнопленных, содержащихся в настоящее время под стражей, для обеспечения доступа и возможного обмена;
Стороны представят в письменном виде комментарии и вопросы, касающиеся возможных механизмов проверки прекращения огня в соответствии с пунктом 2 совместного заявления от 10 октября.
Стороны провели открытый и предметный обмен мнениями, направленный на прояснение их переговорных позиций по ключевым элементам всеобъемлющего решения в соответствии с пунктом 3 совместного заявления от 10 октября.
Сопредседатели продолжат интенсивную работу со сторонами для поиска мирного урегулирования конфликта.