Ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության գոտում թշնամական ուժերը կիրառել են քիմիական զենքի տարրեր պարունակող ֆոսֆորային զինատեսակ. ՊԲ (Տեսանյութ)
31/10/2020 12:32
Ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության գոտում թշնամական ուժերը կիրառել են քիմիական զենքի տարրեր պարունակող ֆոսֆորային զինատեսակ, ինչը հանդիսանում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի, սովորութային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների, Ժնևյան կոնվենցիաների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի համապատասխան կոնվենցիաներով ու փաստաթղթերով նախատեսված դրույթների կոպտագույն խախտում և, բացի հայկական ուժերին վնասներ պատճառելու նպատակ հետապնդելուց, նաև խնդիր ունի առաջացնել մասսայական անտառային հրդեհներ ու տվյալ տարածքում ստեղծել բնապահպանական աղետի իրական վտանգներ, հաղորդում են ՊԲ-ից։
«Վերոնշյալ գործողությունների արգելքը և արդյունքում պաշտպանվող իրավունքներն ու արժեքները գտնվում են նախևառաջ սովորութային իրավունքի տիրույթում, իսկ նման զենքերի օգտագործումը, որոնք հնարավորություն չեն տալիս հստակ տարբերակելու ռազմական և քաղաքացիական նշանակության օբյեկտները, միաժամանակ պատճառ են հանդիսանում բնապահպանական աղետի ու հնարավոր մարդկային կորուստների, հանդիսանում են պատերազմական հանցագործություններ», - ասված է ՊԲ հաղորդագրությունում։

ВС Азербайджана применяют в зоне конфликта фосфорные боеприпасы, содержащие элементы химического оружия – Минобороны Арцаха (Видео)
31/10/2020 13:11
Вооруженные силы Азербайджана применили в зоне азербайджано-карабахского конфликта вид фосфорного вооружения, которое содержит элементы химического оружия, что является грубейшим нарушением международного гуманитарного права, норм и принципов обычного права, Женевских конвенций, а также предусмотренных соответствующими конвенциями и документами ООН положений. Азербайджан, кроме цели причинить потери армянским силам, преследует также задачу создать масштабные очаги лесных пожаров и реальную угрозу экологической катастрофы на данной территории, сообщает Минобороны Республики Арцах.
«Запрет на вышеупомянутые действия и в итоге защищаемые права и ценности находятся, прежде всего, в сфере обычного права, а использование вооружения, которое не дает возможность четкого разграничения объектов военного и гражданского назначения, становясь одновременно причиной экологической катастрофы и возможных человеческих жертв – являются военными преступлениями», - говорится в сообщении Минобороны Арцаха.