2021-ի պետբյուջեի նախագծում 215 մլրդ. դրամ է կազմել կապիտալ ծրագրերի համար նախատեսված միջոցների չափը. Ջանջուղազյան
02/11/2020 10:43
Նպատակադրվել է տնտեսական աճի վերականգնումը և պոտենցիալի մեծացումը, 2021թ. բյուջեի նախագիծը ներկայացնելիս ասաց Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ ավելացնելով, որ առաջինը 2021-ի համար նոր է, իսկ երկրորդը կառավարության ծրագրից բխող նպատակադրում է:
Նրա խոսքով՝ 2021թ. նախագծում 215 մլրդ. դրամ է կազմել կապիտալ ծրագրերի համար նախատեսված միջոցների չափը կամ կանխատեսվող համախառն ներքին արդյունքի 3.2 տոկոսը: Սա գերազանցում է երկրի պատմական միջին կարողությունը կապիտալ ծախսեր իրականացնելու համար:
«Ունենք նաև մի միջանկյալ լուծում 2021թ. բյուջեում, որի նման օրինակ ունեցել ենք 2020-ի համար, երբ առանձին հավելվածով առաջարկվել և ԱԺ կողմից հավանության է արժանացել կապիտալ ծրագրերի առաջնահերթյուններ հանդիսացող ծախսերի ցանկ, որն այս դեպքում նույնպես կիրառվել է», - նշեց նախարարը:

В проекте госбюджета на 2021 год капитальные расходы составляют  215 млрд. драмов – Атом Джанджугазян
02/11/2020 11:17
В проекте госбюджета на 2021 год капитальные расходы составляют 215 млрд. драмов – Атом Джанджугазян
В 2021 году правительство намерено восстановить экономический рост и увеличить потенциал, заявил сегодня министр финансов Армении Атом Джанджугазян, представляя в парламенте бюджет на 2021 год.
По его словам, в проекте госбюджета на 2021 год капитальные расходы составляют
215 млрд. драмов или 3.2% прогнозируемого роста ВВП. Это превышает средний исторический потенциал страны для реализации капитальных расходов.
«В бюджете 2021 год есть также промежуточное решение, такой же пример был у нас в 2020 году, когда по отдельным приложениям предлагался и удостаивался одобрения парламента перечень приоритетных расходов, которое применено также в этом случае», - отметил он.