Ադրբեջանի զինուժը Արցախում հրդեհի է մատնել արդեն 1815 հեկտար անտառածածկ տարածք. Արտակ Բեգլարյան
Քաղաքացիական բնակավայրերի և օբյեկտների թիրախավորմանը զուգահեռ՝ հատկապես վերջին օրերի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը դիտավորյալ հրդեհում են Արցախի անտառածածկ տարածքները՝ ըստ նախնական տվյալների՝ հիմնականում սպիտակ ֆոսֆորի արգելված զինատեսակի կիրառմամբ:
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք առաքելության շրջանակներում պարզվել է, որ ադրբեջանական կողմից Արցախի անտառների դիտավորյալ հրդեհումը կրում է համատարած բնույթ և ընդգրկում է բոլոր շրջանները: Նախնական տեղեկություններով՝ հրդեհի է մատնվել արդեն 1815 հեկտար անտառածածկ տարածք, սակայն տարբեր վայրերում հրդեհները շարունակվում են, և առկա է ծավալների արագ աճի միտում:
Հաշվի առնելով հրդեհված անտառների ծավալն ու աշխարհագրական ընդգրկվածությունը՝ Արցախի Հանրապետության բնակչությունը կանգնած է բնապահպանական աղետի առաջ, որը խարխլում է տարածաշրջանում բնապահպանական անվտանգությունը և երկարաժամկետ վտանգավոր հետևանքներ է պարունակում Արցախի բնակչության կյանքի ու առողջության համար: Բացի դրանից, ադրբեջանական զինված ուժերն այդ հանցավոր մեթոդաբանությամբ նպատակ ունեն վնասել անտառներում ապաստանած քաղաքացիական բնակչությանը:
Պաշտպանն ընդգծում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի անտառների դիտավորյալ հրդեհումը պատերազմական հանցագործություն է և կոչ է անում միջազգային հանրությանը գործնական քայլեր ձեռնարկել ադրբեջանական հանցագործությունները դատապարտելու և պատասխանատուներին պատժելու ուղղությամբ:

ВС Азербайджана подожгли 1815 га лесных массивов в Нагорном Карабахе - осбудсмен
В последние дни, параллельно с обстрелами населенных пунктов, азербайджанские вооруженные силы целенаправленно поджигают лесные массивы Арцаха, по предварительным данным в основном с применением запрещенных снарядов с белым фосфором.
В рамках миссии по установлению фактов защитника прав человека в Арцахе выяснилось, что умышленный поджег лесов Арцаха азербайджанской стороной широко распространен и охватывает все регионы.
По предварительной информации, уже подожжено 1815 га лесных массивов, но пожары продолжаются в разных местах, есть тенденция к быстрым темпам распространения. Учитывая размеры и географический охват выжженных лесов, население Республики Арцах сталкивается с экологической катастрофой, которая подрывает экологическую безопасность в регионе и имеет опасные долгосрочные последствия для жизни и здоровья жителей Арцаха. Кроме того, вооруженные силы Азербайджана намерены этой преступной методикой нанести вред мирному населению, укрывающемуся в лесах.
Омбудсмен подчеркивает, что умышленный поджег арцахских лесов вооруженными силами Азербайджана является военным преступлением и призывает международное сообщество предпринять практические шаги для осуждения азербайджанских преступлений и наказания виновных.