«Հրապարակ». «Հրաժարվել բոլոր տարաձայնություններից և լծվել հայ ժողովրդի հաղթանակի կերտմանը». Մտավորականների կոչը
05/11/2020 09:43
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նախօրեին մոտ 7 տասնյակ մտավորական վարչապետին և ժողովրդին կոչ ուղղեցին՝ «հրաժարվել բոլոր տարաձայնություններից և լծվել հայ ժողովրդի հաղթանակի կերտմանը»։ Ինչպես նաև կոնկրետ առաջարկներ արեցին. «Քննարկել բոլոր հնարավոր լուծումները, ներառյալ՝ ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված, հստակ լիազորություններով օժտված ռազմաքաղաքական հատուկ մարմնի ձևավորումը»։
Հիշեցնենք, որ ռազմաքաղաքական շտաբ ստեղծելու առաջարկով շաբաթներ առաջ հանդես եկավ արտախորհրդարանական 16 կուսակցություն, որոնց առաջարկը մնաց օդում կախված։ Հետո ՀՅԴ-ն իր վրա է վերցրել առաջարկի լոկոմոտիվի դերը և մտավորականների հավաք է նախաձեռնել։ Ապա միանձնյա կազմել է հայտարարության տեքստը, ստորագրություններ է հավաքել և գործընկեր կուսակցություններին ուղարկել՝ առաջարկելով միանալ հայտարարությանը։
Պատահական չէ, որ ցանկում ընդգրկվածներից շատերը դաշնակցական են։ Մտավորականներին մոբիլիզացրել է Բագրատ Եսայանը, տեքստը գրվել է ՀՅԴ ԳՄ-ում։
Էդուարդ Շարմազանովն ասաց, որ մտավորականներին մոբիլիզացնելու կարիք չկա. «Նրանք ազատ քաղաքացիներ են, իրենց կարծիքն ազատ հայտնում են, առավել ևս՝ չեմ կարծում, թե այդ ցանկում այն մտավորականներն են, որոնց պետք է ուղղորդել։ Իսկ քաղաքական ուժերն իրենց կարծիքն արդեն հայտնել են»»։

«Грапарак»: Отказаться от всех разногласий и предпринять шаги для достижения победы армянского народа – призыв интеллигенции
05/11/2020 11:19
Газета «Грапарак» пишет, что накануне около семи десятка представителей интеллигенции выступили с обращением к премьер-министру и народу, призвав «отказаться от всех разногласий и предпринять шаги для достижения победы армянского народа». Они представили также конкретные предложения: «Обсудить все возможные решения, включая формирование предусмотренного законодательством Армении и наделенного четкими полномочиями специального военно-политического органа».
Напомним, несколько недель назад 16 внепарламентских партий также выступили с предложением создать военно-политический штаб, однако это предложение так и осталось без ответа. Затем АРФ «Дашнакцутюн» взяла на себя роль локомотива и инициировала встречу с представителями интеллигенции. После этого единогласно был составлен текст обращения, который был направлен партиям-партнерам с предложением присоединиться к заявлению.
Неслучайно, что многие из подписавших обрашение являются представителями АРФ «Дашнакцутюн». Интеллигенцию мобилизовал Баграт Есаян, текст был написан в Верховном органе АРФ «Дашнакцутюн».
В этой связи Эдуард Шармазанов заявил, что необходимости в мобилизации интеллигенции нет.
«Они свободные граждане, свободно выражают свое мнение, тем более, что, на мой взгляд, среди подписавших это обращение находятся те представители интеллигенции, которых не нужно направлять. Что касается политических сил, то они свое мнение уже высказали».