Արցախի անկախության միջազգային ճանաչումը արդիական քայլ է, որով միջազգային հանրությունը վերջ կդնի Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությանը. ԱՀ ԱԳՆ
07/11/2020 21:04
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի շարունակվող պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ։
«Չնայած հոկտեմբերի 30-ին Ժնևում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ ձեռք բերված լրացուցիչ պայմանավորվածություններին առ այն, որ կողմերը կանխամտածված կերպով չեն գնդակոծի քաղաքացիական օբյեկտները, ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում են հրթիռահրետանային հարվածներ հասցնել Արցախի Հանրապետության բնակավայրերին: Նոյեմբերի 5-ի լույս 6-ի գիշերը և նոյեմբերի 6-ին՝ ողջ օրվա ընթացքում, հատկապես ինտենսիվ գնդակոծման են ենթարկվել, մասնավորապես, Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և հանրապետության մշակութային կենտրոն Շուշին: Ադրբեջանի կողմից մայրաքաղաքի ուղղությամբ արձակված հրթիռներից մեկն ընկել է բնակելի տան վրա, ինչի արդյունքում զոհվել է երեք խաղաղ բնակիչ:
Արցախի Հանրապետության վրա զինված հարձակման առաջին իսկ օրվանից՝ սեպտեմբերի 27-ից, ադրբեջանական կողմը գնդակոծության է ենթարկում Արցախի Հանրապետության բնակավայրերը՝ օգտագործելով «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր: Արցախի Հանրապետության բնակավայրերի դեմ նմանատիպ սպառազինության կիրառումը վկայում է ադրբեջանական կողմի գործողությունների կանխամտածված լինելու մասին՝ միտված Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական անձանց շրջանում չափից շատ կորուստներ պատճառելուն և քաղաքացիական օբյեկտներին առավելագույն վնաս հասցնելուն, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է և պատերազմական հանցագործություն:
Չնայած Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հրադադար հաստատելու բազմաթիվ փորձերին՝ Ադրբեջանի կողմից մարտական գործողությունների շարունակումը, որոնք ուղեկցվում են բոլոր հնարավոր պատերազմական հանցագործություններով, վկայում է Բաքվի իշխանությունների՝ Արցախն իր քաղաքացիական բնակչությունից զրկելու մտադրության մասին: Այդ ֆոնին Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ կոլեկտիվ և անհատական պատժամիջոցներն ամենագործուն միջոցն են՝ ստիպելու պաշտոնական Բաքվին կատարել իր ստանձնած պարտավորությունները և պատասխանատվության ենթարկել իրագործված հանցագործությունների համար:
Արցախի Հանրապետության դեմ ռազմական ագրեսիան Արցախի քաղաքացիական բնակչության բնաջնջման պլանի բաղկացուցիչ մասն է, որն Ադրբեջանը փորձում է իրագործել վերջին 30 տարիների ընթացքում: Կանխամտածված բռնարարքները, Արցախի խաղաղ բնակչության և զինծառայողների դեմ պատերազմական հանցագործություններն իրականացվել են և՛ 1991-1994 թթ. և՛ 2016 թ. ապրիլին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի զինված ագրեսիայի ընթացքում: Հարաբերական խաղաղ շրջանում Ադրբեջանն օգտագործում է իր ողջ քաղաքական զինանոցը՝ նպատակ ունենալով խոչընդոտել Արցախի ժողովրդի կողմից իր հիմնարար իրավունքների իրացումը:
Ժողովուրդների իրավունքների լայնամասշտաբ ու կանոնավոր խախտումների և նրանց բնաջնջման սպառնալիքի պայմաններում միջազգային հանրությունը ստեղծել և զարգացրել է մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման պրակտիկա՝ այդ ժողովուրդների՝ հանուն փրկության անկախության իրավունքի միջազգային ճանաչման միջոցով: Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը հենց այդպիսի և արդիական քայլ է, որով միջազգային հանրությունը վերջ կդնի Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությանը», - ասված է հայտարարությունում։

Artsakh's international recognition the very measure by which the international community will end Azerbaijan's criminal policy
Notwithstanding the additional agreements reached in Geneva on October 30, with the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, that the parties will not deliberately target civilian objects, the Azerbaijani armed forces have continued launching missile and artillery strikes against the civilian settlements of the Republic of Artsakh, NKR MFA reports.
"On the night of November 5-6, and throughout the day on November 6, the capital of Artsakh, Stepanakert and Republic’s cultural centre Shushi, in particular, were subjected to particularly intense shelling. One of the missiles fired by the Azerbaijani side at the capital hit a residential building, killing three civilians.
The Azerbaijani side has been shelling settlements of the Republic of Artsakh from "Smerch" long-range multiple rocket launchers from the very first day of the armed attack on the Republic of Artsakh on September 27.
The use of such weapons against the settlements of the Republic of Artsakh testifies to the deliberate actions of the Azerbaijani side aimed at causing excessive losses among civilians and maximum damage to civilian objects in the Republic of Artsakh, which constitutes a serious violation of international humanitarian law and a war crime.
Despite the repeated attempts of the OSCE Minsk Group co-chairing countries to establish a truce, the continuation of the hostilities by the Azerbaijani side, accompanied with all possible war crimes, testifies to the intention of the Baku authorities to deprive Artsakh of its civilian population. Against this background, collective and individual sanctions against the military-political leadership of Azerbaijan are the most effective method to force official Baku to comply with its obligations as well as hold Azerbaijan accountable for the crimes committed.
This military aggression against the Republic of Artsakh is an integral part of the plan to exterminate the civilian population of Artsakh, which Azerbaijan has been trying to implement for the past 30 years. Deliberate acts of violence, war crimes against Artsakh’s civilian population and servicemen had taken place also during Azerbaijan’s armed aggression against Artsakh in 1991-1994, and in April 2016. During relatively peaceful periods, Azerbaijan has been using its entire political arsenal to prevent the people of Artsakh from exercising their fundamental rights.
In the face of circumstances of widespread and systematic violations of the rights of entire peoples and threat of their extermination, the international community has established and developed a practice of suppressing crimes against humanity through international recognition of the right of these peoples to remedial recognition. The international recognition of the independence of the Republic of Artsakh is precisely the very measure by which the international community will put an end to the criminal policy of Azerbaijan."