Մենք պետք է որոշենք՝ ում վստահել հայկական պետությունների ճակատագիրը առաջիկա դժվար ժամանակաշրջանում, և դա չի կարող լինել Նիկոլ Փաշինյանը. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
10/11/2020 15:08
Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«Մի քանի բան կա, որ մեր ժողովուրդը լավ պետք է հասկանա:
Նախ, որ պատերազմն ավարտվել է: Ճիշտ է, Նիկոլի իշխանությունը դեռ կփորձի երկարաձգել ռազմական դրությունը, բայց դրա նպատակը միայն մեկն է լինելու` իշխանության պահպանում: Իսկ պատերազմն ավարտվել է ու ավարտվել է ոչ մեր հաղթանակով:
Երկրորդ, պատերազմի ավարտը` անգամ, երբ քաղաքական իշխանությունը կապիտուլացիայի թուղթ է ստորագրում, դեռ ամեն ինչի ավարտ չէ: Հիմա սկսվելու է բարդ քաղաքական գործընթաց, որտեղ, կապված նրանից, թե ով է ներկայացնում Հայաստանի շահը, մեր դիրքերը կարող են կամ էլ ավելի վատանալ, կամ գոնե մի քիչ լավանալ:
Մենք պետք է որոշենք` ում վստահել հայկական պետությունների ճակատագիրը առաջիկա դժվար ժամանակաշրջանում: Այս հարցում ինձ համար դեռ միայն մեկ բան է հստակ` դա չի կարող լինել Նիկոլ Փաշինյանը: Դա բացառված է ոչ միայն այն պատճառով, որ Փաշինյանն ու իր թիմը ապաշնորհ և ապիկար են, այլև որովհետև նրանց բոլոր ռեսուրսները վերջնականապես սպառված են: Նիկոլ Փաշինյանը ոչ միայն այլ երկրների, այլև անգամ Հայաստանի քաղաքական ուժերի հետ խոսելու ոչ մի տարբերակ չունի: Ի՞նչ խոսի: Ո՞նց խոսի:
Ուրեմն պետք է հենց հիմա սկսենք մտածել երկրի նոր իշխանության մասին: Գտնենք այն մարդկանց, ովքեր կարող են թեկուզ մազաչափ բարելավել մեր վիճակը»:

Мы должны решить, кому доверить судьбу армянских государств в наступающий непростой период, и это не может быть Никол Пашинян – Грант-Мелик Шахназарян
10/11/2020 16:02
Политолог Грант-Мелик Шахназарян опубликовал запись на своей странице в Facebook.
«Есть несколько вещей, которые наш народ должен понять.
Во-первых, что война окончена. Правда, что правительство Никола еще будет пытаться продлить военное положение, но его цель – только одна: сохранить власть. А война завершилась и завершилась не нашей победой.
Во-вторых, завершение войны, даже когда политическая власть подписывает документ о капитуляции, – это еще не конец всего. Теперь начнется сложный политический процесс, где в зависимости от того, кто представляет интересы Армении, наши позиции могут либо ухудшиться, либо хотя бы немного улучшиться.
Мы должны решить, кому доверить судьбу армянских государств в наступающий непростой период. В этом вопросе для меня ясно лишь одно: это не может быть Никол Пашинян. Это исключено не только потому, что Пашинян и его команда некомпетентны и бездарны, но и потому, что все их ресурсы окончательно исчерпаны. У Никола Пашиняна нет ни одного варианта для диалога не только с другими странами, но даже с политическими силами Армении. О чем говорить? Как говорить?
Посему, мы должны начать думать о новой власти страны прямо сейчас. Давайте найдем людей, которые могут хоть немного улучшить наше положение», - написал Грант Мелик-Шахназарян.