Ո՞վ է ծախել հողը, ծախել ենք ազգովին, դավաճանել ենք մեր զինվորներին, 18-20 տարեկան մեր բալիկներին. Արայիկ Հարությունյան
Հոկտեմբերի 3-ին կոչ եմ արել և ասել եմ՝ օրհասական վիճակում ենք, մարդկային ռեսուրս է պետք, մնացածը տեսել եք՝ հեկտեմբերի 18 և այլն։ Ամեն անգամ զգուշացնում էի՝ ունենք մարդկային ռեսուրսների կարիք, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ հայտարարելով, որ ժողովուրդը չփնտրի դավաճանների, հող ծախողների, ինքը կասի, թե ովքեր են դրանք։
«Մի քանի օր առաջ ռուսական մի ռազմական վերլուծաբան նշել է, ուզում եք հաղթել՝ պետք է մոբիլիզացնել մինչև 80-100 հազար մարդ, եթե չէ՝ կրվելու եք։ Չեմ ուզում թվեր ասել, թե ինչքան մարդ է միացել, զորքին թողել ենք մենակ, 18 տարեկաններին թողել ենք մենակ», - ասաց Արայիկ Հարությունյանը։
Նա նշեց՝ իր ձեռքի տակ զեկուցագիր կա, որ երկու ստորաբաժանում պետք է ՀՀ-ից ժամաներ Արցախ.
«Զեկուցում են, որ հրաժարվում են Շուշիի պաշտպանման պլանավորած կարևոր օպերացիային մասնակցելուց։ Չհասած դիրքեր՝ հրաժարվել են։ Ո՞վ է ծախել հողը, ծախել ենք ազգովին, դավաճանել ենք մեր զինվորներին, 18-20 տարեկան մեր բալիկներին», - ասաց Արայիկ Հարությունյանը։

Arayik Harutyunyan: Who sold our Land - we did it with the whole nation
Artsakh President Arayik Harutyunyan in his address to people reminded about his calls on October 3, October 18 and about need of human resources during the critical moments.
“Every time I was telling that we need human resources,” he stressed, urging the people not to search for traitors, land sellers.
“Few days ago a Russian military analyst noted that if you want to win you need to mobilize 80-100 thousand people, if not you lose. I don’t want to say how many people joined, left the troops, left the 18 years old alone,” Harutyunyan said.
He read two reports on how two subdivisions wrote about refusal to participate in the planned operation of Shushi’s defense.
“They refused not even reaching the positions. Who sold the land? We sold it with the whole nation, we betrayed our soldiers, our 18-20 years old children,” Harutyunyan said.