Հայաստանը պաշտոնապես կոչ է անում Ադրբեջանին՝ կատարել Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայով ստանձնած իր պարտավորությունները
2020թ. նոյեմբերի 11-ին Հայաստանի Հանրապետությունը նամակով դիմել է Ադրբեջանի Հանրապետությանը՝ նշելով, որ վերջին տասնամյակների ընթացքում Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականությունը և գործողությունները կոպտորեն խախտում են Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին 1965թ. միջազգային կոնվենցիայի պահանջները, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
«Ի թիվս այլնի՝ Հայաստանը կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ դադարեցնել Հայաստանի և էթնիկ հայերի նկատմամբ խտրական գործելակերպը և այլ շարունակական խախտումները՝ ներառյալ, սակայն չսահմանափակվելով՝
- հակահայկական տրամադրությունների տարածումը,
- հակահայկական քարոզչությունը վերացնելու ուղղությամբ արդյունավետ միջոցների ձեռնարկումը ձախողելը,
- պետական մարմինների կամ հանրային հաստատությունների կողմից հայերի նկատմամբ ռասայական խտրական վերաբերմունք խրախուսելը կամ այն հրահրելը,
- էթնիկ հայերին իրենց անձնական իրավունքներից խտրական զրկելը, ինչպիսիք են՝ անձի անվտանգության ապահովման, սեփականության և մշակութային ժառանգություն հանդիսացող կոթողներ մուտք գործելու և դրանցից օգտվելու իրավունքները,
- իրավասու ներպետական դատարանների և պետական իրավասու այլ մարմինների կողմից էթնիկ հայերի իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության և վերականգնման ձախողումը,
- և հայերի էթնիկ զտմանն ուղղված քայլերի ձեռնարկումը:
Նշված նամակում Հայաստանը պահանջում է Ադրբեջանից իր կոնվենցիոն պարտավորությունների կատարում և հրավիրում վերջինիս բանակցությունների եղանակով քննարկել Կոնվենցիայի պահանջների խախտումները:
Ադրբեջանի կառավարության կողմից Հայաստանի առաջարկը մերժելու կամ սահմանված ժամկետում պատասխան չներկայացվելու դեպքում Հայաստանը իրեն իրավունք է վերապահում առկա իրավական վեճը լուծել Կոնվենցիայով սահմանված կարգով», - ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Armenia's MFA: Armenia urgently called on Azerbaijan to cease its discriminatory practices and other continuous violations with regard to Armenia and ethnic Armenians
In a letter dated 11 November, 2020, the Republic of Armenia addressed the Republic of Azerbaijan noting that the actions and policies adopted during the last decades are in gross violation of the 1965 International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, Armenia's MFA said in a statement.
"Among other things, Armenia urgently called on Azerbaijan to cease its discriminatory practices and other continuous violations with regard to Armenia and ethnic Armenians, including but not limited to:
- dissemination of anti-Armenian sentiment;
- failure to take effective measures to eliminate anti-Armenian propaganda;
- permitting public authorities or public institutions to promote or incite racial discrimination with respect to Armenians;
- discriminatory deprivation of the individual rights of ethnic Armenians, such as the right to security of person, the right to property, and the rights to access and enjoy cultural heritage;
- failure to provide ethnic Armenians with effective protection and remedies through competent national tribunals and other State institutions;
- and engaging in the practice of ethnic cleansing against Armenians.
In its letter, Armenia urged Azerbaijan to comply with its obligations under the Convention and invited the latter to address its violations of the Convention and their consequences through negotiations.
Should the Government of Azerbaijan reject Armenia’s invitation or fail to respond to it within the fixed timeframe, Armenia reserves its right to seek to settle this legal dispute in accordance with the procedure set forth in the Convention," the statement reads.