Ունեցել ենք ռազմավարական սխալ, 2.5 տարվա ընթացքում չենք կարողացել անել այն և այնքան, որ մեր ընտրությունը երաշխավորվեր. Փաշինյան
Եթե խոսենք Հայաստանի ռազմավարական սխալի մասին, կասեմ, որ մեր ամենամեծ սխալը եղել է այն, որ մտածել ենք, թե երկու մոտեցումը կարող է մեկտեղվել, ԱԺ-ում «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների հարցերին պատասխանելիս ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մոտեցումներից մեկը պատերազմի բացառումն է, իսկ երկրորդը՝ ոչ մի թիզ հող։ Մենք պետք է հասկանայինք, որ պետք է ունենանք սցենար և պատրաստվենք այդ սցենարին։ Մեր ամենամեծ սխալը եղել է այն, որ մեզ թվացել է, թե անվերջ կարող ենք ժամանակը ձգել։ Եկեք հստակ արձանագրենք, որ 1998-ից ի վեր տեղի ունեցած բանակցային գործընթացում որոշակի շոշափելի եղել է միայն մեկ ձևակերպում և գործոն, որ բանակցային գործընթացի նպատակը յոթ շրջանի վերադարձն է Ադրբեջանին։ Բանակցային գործընթացում միակ կոնկրետությունը եղել է սա», - ասաց վարչապետ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ռազմավարական սխալ է, որ առկա երկու սցենարից ընտրություն չի կատարվել:
«Էս երկուսն ուզել ենք համատեղել։ Մենք պետք է ընտրեինք։ Անկեղծ ասած՝ մենք փորձել ենք այդ ընտրությունը կատարել, և ճիշտն ասած, կատարել ենք, այլ բան, որ երկուսուկես տարվա ընթացքում չենք կարողացել անել այն և այնքան, որպեսզի այդ ընտրությունը երաշխավորվեր», - ասաց Փաշինյանը:

If to speak about Armenia’s strategic mistake I will say that the biggest mistake was to think that two approaches may be united, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the meeting with My Step deputies at the NA.
“One of the approaches was exclusion of the war and the second no piece of land. We should have understood, we should have had scenario and prepared to this scenario. Our biggest mistake was that we though we may always delay the process. Let’s fix clearly that in the negotiation process launched since 1998 only one formulation was tangible - return of 7 territories to Azerbaijan. This was the only concrete thing at the negotiations,” Pashinyan said.
The PM stated that the failure to select one out of the two existing scenarios was a strategic mistake.
“We wanted to combine these two. We should have chosen. Frankly speaking we tried to make the choice and frankly speaking we made it, another thing is that during the past 2,5 years we failed to do much to back this choice,” Pashinyan said.