Ընդդիմադիր մի խումբ գործիչների մեղադրանք է առաջադրվել
Ընդդիմադիր մի խումբ գործիչներ հրավիրվել էին ՀՔԾ: ՀՅԴ նեկայացուցիչ Գեղամ Մանուկյանին ու «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել 225.1 հոդվածով: Մանուկյանը մեղադրանքը չի ընդունել, ցուցմունք չի տվել: Բաբայանը ևս ասաց, որ ցուցմունք չի տվել:
Արսեն Բաբայանը տեղեկացրեց, որ քաղաքական ընդդիմության լիդերներին հրավիրել են ժամը 16.00-ին՝ նպատակ ունենալով խոչընդոտելու հանրահավաքին նրանց մասնակցությունը.
«Իմ տեղեկություններով՝ կանչել են բոլոր նրանց, ովքեր առաջին օրերին ձերբակալվել են»:
«Մեկ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Ղազինյանն էլ հայտնեց, որ իրեն ևս մեղադրանք են առաջադրել՝ օրենքի խախտումով զանգվածային միոջցառումներ անցկացնելու համար:
Նա նկատեց, որ մի հոդվածով ձերբակալում են, մեկ այլ հոդվածով մեղադրանք առաջադրում.
«Ակնհայտ է՝ սա քաղաքական հետապնդում է, իրավական բաղադրիչ չկա: Ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցն արդեն կիրառված էր»:
ՀՔԾ է հրավիրվել նաև ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը: Ներս մտնելուց առաջ, նա լրագրողներին ասաց.
«Չգիտեմ՝ ինչ հիմքով են կանչել, հավանաբար, ինչի համար որ ձերբակալել էին, որքան հասկանում եմ, ուզուն են մեղարդանք առաջադրել: Ի՞նչ հոդվածով, ինչի՞ համար՝ հետաքրքիր չէ, ոչ էլ կարևոր է: Սա Փաշինյանի բեմադրած թատրոնն է»:

Group of Armenian opposition figures charged
A group of opposition figures have been invited to the Special Investigation Service. ARF-D representative Gegham Manukyan and member of Homeland party Arsen Babayan have been charged under 225.1 Article.
Manukyan said he did not admit the charges and did not give testimonies.
Babayan said he did not give any testimonies.
Arsen Babayan said that the leaders of political opposition were summoned at 4 p.m. to impede their participation in the rally.
“According to the information I have, all those arrested on the first day have been summoned,” he said.
Leader of One Armenia party Artur Ghazinyan said he too has been charged for conduction of mass events with the violation of law.
He said they are being arrested under one article and charged with the other.
“It is an obvious political persecution, there is no legal element. The signature bond has already been applied as pre-trial measure,” he said.