Մեր քաղաքական ուժը մասնակցելու է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, եթե դրանք լինեն. Վանեցյան
Մենք մեր ժողովրդին սևերի ու սպիտակներին չենք բաժանում, Ազատության հրապարակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը:
Անդրադառնալով կառավարության շենքի մոտ ի աջակցություն վարչապետի հավաքվածներին՝ նա նշեց.
«Նրանք ֆոն են ստեղծում, թե, իբր, պաշտպանում են Փաշինյանին: Աշխարհում չկա մեկն, ում երակներով հայի արյուն հոսի և նա պաշտպանի Նիկոլ Փաշինանին, ով հանձնեց մեր հողերն ադջեցանցիներին ու թուրքերին»:
Անդրադառնալով իրենց գործողությունների «ճանապարհային քարտեզին» ընդծեց՝ այն կա, քննարկումները գրեթե ավարտվել են, առաջիկա օրերին այն կներկայացվի:
«Մեր քաղաքական ուժը մասնակցելու է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, եթե դրանք լինեն: Իսկ թե որտե՞ղ կկանգնենք հայրենիքի փրկության ջատագովների շարքում, կորոշեն ժողովուրդը և քաղաքական ուժերը: Մենք ինքնանպատակ պաշտոն զբաղեցնելու խնդիր չունենք: Մեծ քաջություն պետք է ունենալ, որ, ցավոք սրտի, այս քանդված երկրի, պառակտված հասարակության պատասխանատվությունը վերցնես», - ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է վարչապետի հնարավոր թեկնածուին, ապա, ըստ Արթուր Վանեցյանի, նա լինելու է բոլորի կողմից ընդունված:
Զարգացումներից կախված՝ մոտակա օրերին հայտարարություն կարվի:
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահի խոսքով՝ վարչապետի հնարավոր թեկանծու կարող է առաջադրվել մի քանի մարդ, որոնց միջև էլ կլինի ընտրությունը:
«Ունենալու ենք ժամանակավոր կառավարություն, որից հետո ընտրություններ կլինեն, և ժողովուրդն էլ կորոշի՝ ով է լինելու ղեկավարը», - հայտնեց Վանեցյանն՝ ավելացնելով, որ Փաշինյանի հրաժարականի հարցը պետք է լուծվի բացառապես ՀՀ քաղաքական ուժերի կողմից:

Homeland party to participate in snap parliamentary elections: Vanetsyan
We do not divide people into blacks and whites, leader of Homeland party Artur Vanetsyan said at the Liberty Square today.
Referring to the people gathered in front of government building in support of the PM, Vanetsyan stressed that they just create a background as if they defend Pashinyan.
“There is no one in the world with blood of Armenian who will defend Nikol Pashinyan who handed over our hands to Azeris and Turks,” he said.
Speaking about their roadmap he stressed that they do have it and the discussions have almost been completed. It will be presented during the forthcoming days.
“Our party will participate in snap parliamentary elections if they take place,” he said adding that the people will decide where they will be.
“Having position is not end in itself for us. One must have courage to take responsibility for this unfortunately, destroyed, divided country,” he said.
As to the possible candidate for the post of the prime minister, Vanetsyan said he will be accepted by all.
Depending from the developments a statement will be issued in the coming days.
The leader of the party did not refute the possibility of few candidates for the post among which the one will be elected.
“We will have temporary government, then elections will take place and the people will decide who the leader will be,” Vanetsyan said, adding that Pashinyan’s resignation issue must be settled exclusively by the political forces of Armenia.