«Հրապարակ». Փաշինյանը «Իմ քայլը» խմբակցությանն ասել է՝ ի՞նչ տամ ձեզ, որ մնաք կողքիս
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Առաջիկա օրերին կառավարությունում կադրային կտրուկ փոփոխություններ են սպասվում։ Տեղեկություններ կան, որ Նիկոլ Փաշինյանը՝ գոլորշի բաց թողնելու համար, որոշել է կառավարության 80 տոկոսը փոխել, որպեսզի հանրության մոտ սպասումների հույս արթնացնի և ցույց տա, որ սկսել է իրականացնել իր ճանապարհային քարտեզը։
Մեր տեղեկություններով, նա գործարք է առաջարկել «Իմ քայլը» խմբակցությանը՝ հրավիրել է իր մոտ և ասել՝ ի՞նչ տամ ձեզ, որ մնաք կողքիս, չմիանաք վարչապետի անվստահությունը պահանջողներին, չլքեք թիմը։ Պատգամավորներն ասել են՝ թույլ տուր մենք ձևավորենք կառավարության կազմը։ Եվ «Իմ քայլը» խմբակցությունն ու ԱԺ հանձնաժողովները հիմա քննարկումների մեջ են, թե ում ներկայացնեն նախարարների թեկնածու։
Ըստ այդմ, ԱԺ առողջապահության հանձնաժողովը առողջապահության նախարարի թեկնածու է առաջարկել ԱԺ փորձագետ, գիտությունների թեկնածու Դավիթ Մելիք-Նուբարյանին, պաշտպանության հանձնաժողովը Պնախարարի համար` Անդրանիկ Քոչարյանին, իսկ գիտության, կրթության, մշակույթի հանձնաժողովը ԿԳՄՍ նախարար՝ Արևիկ Անափիոսյանին։
Սակայն, մեր տեղեկություններով, Փաշինյանը հակված չէ նշանակել Անդրանիկ Քոչարյանին, Պնախարարի ամենահավանական թեկնածուն համարվում է Վաղարշակ Հարությունյանը։ Իսկ Արևիկ Անափիոսյանը մեզ հետ զրույցում չհերքեց իր նախարար նշանակվելու լուրը, բայց ասաց՝ ես տեղյակ չեմ»։

«Грапарак»: Никол Пашинян предложил сделку фракции «Мой шаг»
Газета «Грапарак» пишет, что в ближайшие дни в правительстве ожидаются резкие изменения. Есть сведения, что Никол Пашинян решил сменить 80% состава правительства, чтобы выпустить пар, сформировать в обществе ожидания и показать, что начал претворять в жизнь дорожную карту.
По сведениям издания, он предложил сделку фракции «Мой шаг». Он пригласил к себе депутатов и сказал: что хотите, чтобы остаться рядом со мной, не присоединяться к требующим отставки премьер-министра, не покидать команду? Депутаты сказали: позволь, чтобы мы сформировали состав правительства. И сейчас фракция «Мой шаг» и постоянные парламентские комиссии проводят обсуждения и решают, кого предложить в качестве кандидатов на должность министров.
«Таким образом, постоянная комиссия по здравоохранению и социальным вопросам предложила на должность министра здравоохранения кандидатуру эксперта парламента, кандидата наук Давида Мелик-Нубаряна, комиссия по вопросам обороны и безопасности – Андраника Кочаряна на должность министра обороны, а комиссия по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, спорта и молодежи – Аревик Анапиосян на должность министра образования, культуры, науки и спорта.
Однако, по нашим сведениям, Никол Пашинян не склонен назначать Андраника Кочаряна, самым вероятным кандидатом на должность министра считается Вагаршак Арутюнян. А Аревик Анапиосян в беседе с нами не опровергла сведения о своем назначении министром, но сказала, что не в курсе», - пишет газета.