ՄԱԿ-ը մտադիր է ականազերծման առաքելություն սկսել Ղարաբաղում
ՄԱԿ-ի ականազերծման ծառայությունը (UNMAS), այլ ստորաբաժանումների հետ միասին, աշխատում է Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայվելու վրա. կողմերի կարիքները գնահատելու առաքելությունը, ամենայն հավանականությամբ, կսկսի աշխատել դեկտեմբերի սկզբին, РИА Новости-ին հայտնել է ՄԱԿ-ի Խաղաղապահ գործողությունների վարչության ներկայացուցիչը:
«ՄԱԿ-ի ականազերծման ծառայությունը (UNMAS) համագործակցում է ՄԱԿ-ի այլ սուբյեկտների և դաշտային թիմի հետ՝ շտապ տեղակայման ուղղությամբ` ՄԱԿ-ից կողմերի հայցած օգնության համատեքստում: Հավանաբար, այն (UNMAS առաքելության տեղակայումը՝  խմբ.) կսկսվի դեկտեմբերի սկզբին կարիքները գնահատելու առաքելությամբ», - ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Ավելի վաղ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանն ակնկալում է, որ ՄԱԿ-ի կառույցները, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն ևս կմիանան Ղարաբաղում հումանիտար խնդիրների լուծմանը:

Миссию по разминированию намерена развернуть ООН в Карабахе
Служба ООН по разминированию (UNMAS) совместно с другими подразделениями работает над экстренным развертыванием в Нагорном Карабахе, миссия по оценке потребностей сторон, вероятно, заработает в начале декабря, сообщил РИА Новости представитель департамента операций ООН по поддержанию мира.
«Служба ООН по разминированию (UNMAS) в координации с другими подразделениями ООН и группой на месте работает над экстренным развертыванием в контексте оказания помощи со стороны ООН, о которой попросили стороны. Вероятно, оно (развертывание миссии UNMAS – ред.) начнется с миссии по оценке потребностей на местах в начале декабря», – сказал собеседник агентства.
Ранее глава МИД РФ Сергей Лавров сообщил, что Россия рассчитывает, что структуры ООН вслед за Международным Комитетом Красного Креста подключатся к решению гуманитарных проблем в Карабахе.