Լաչինի շրջանն անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ
Վերջին, երրորդ շրջանը՝ Լաչինը, երեքշաբթիից պաշտոնապես անցել է Բաքվի վերահսկողության տակ՝ Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի մասին եռակողմ համաձայնագրի շրջանակում, որը նոյեմբերի 9-ին ձեռք են բերել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները:
Միևնույն ժամանակ, Երևանը պահպանել է հսկողությունը հինգ կիլոմետր լայնությամբ Լաչինի միջանցքում, որն ապահովում է չճանաչված ԼՂՀ կապը Հայաստանի հետ և չի անդրադառնում Շուշի քաղաքի վրա:
Մարտական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում վերսկսվել են սեպտեմբերի 27-ին: Բաքուն և Երևանը ռազմական դրություն են հայտարարել և միմյանց մեղադրել խաղաղ բնակչության վրա հարձակման համար: Սաստկացած հակամարտության զոհերը թե՛ ռազմական անձնակազմի, թե՛ երկու կողմի քաղաքացիական անձանց շրջանում էին: Նոյեմբերի 10-ի գիշերը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահներ Իլհամ Ալիևի և Վլադիմիր Պուտինի հետ Ղարաբաղում հրադադարի և ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին համաձայնագիր է ստորագրել:
Փաստաթղթի համաձայն՝ Բաքուն և Երևանը կանգ են առնում իրենց գրաված դիրքերում, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի մի մասն անցնում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Նոյեմբերի 20-ին Աղդամի շրջանը պաշտոնապես փոխանցվել է Բաքվին, նոյեմբերի 25-ին` Քելբաջար, իսկ դեկտեմբերի 1-ին Լաչինը, այն վերջինն էր:
Այսպիսով, Ղարաբաղի հարցով Ռուսաստան-Հայաստան-Ադրբեջան եռակողմ համաձայնագրի առանցքային կետերը կատարվել են. տարածաշրջանում տեղակայվել է ռուսական խաղաղապահ զորախումբ, և հրադադարի ռեժիմն ամբողջությամբ պահպանվում է: Ականազերծումն իրականացվում է Բաքու տեղափոխված տարածքներում, և ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են իրենց տները:

Лачинский район в Карабахе перешел под контроль Азербайджана
Последний, третий по счету район - Лачинский - со вторника официально перешел под контроль Баку в рамках трехстороннего соглашения о прекращении огня в Нагорном Карабахе, достигнутого лидерами России, Армении и Азербайджана 9 ноября. При этом Ереван сохранил за собой контроль над Лачинским коридором шириной пять километров, который обеспечивает связь непризнанной НКР с Арменией и не затрагивает город Шуши.
Боевые действия в Нагорном Карабахе возобновились 27 сентября. Баку и Ереван ввели военное положение и обвинили друг друга в атаках на гражданское население. Жертвами обострившегося конфликта стали как военнослужащие, так и мирные жители с обеих сторон. В ночь на 10 ноября премьер-министр Армении Никол Пашинян подписал с президентами Азербайджана и России Ильхамом Алиевым и Владимиром Путиным соглашение о прекращении огня и боевых действий в Карабахе.
Согласно документу, Баку и Ереван останавливаются на занятых позициях, а под контроль Азербайджана переходит часть территории Нагорного Карабаха. Двадцатого ноября Баку официально был передан Агдамский район, 25 ноября – Кельбаджарский, а 1 декабря – Лачинский, он же последний.
Таким образом, ключевые пункты трехстороннего соглашения Россия-Армения-Азербайджан по Карабаху выполнены: в регионе развернут миротворческий контингент РФ, режим прекращения огня полностью соблюдается. На переданных Баку территориях проводится разминирование, а внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются в свои дома.