Ադրբեջանական տեսանյութերից առանձնացվել է գրեթե 60 ռազմագերի, իսկ բռնի անհետացած քաղաքացիների թիվը հասնում է 40-ի. Բեգլարյան
02/12/2020 09:25
Գիշեր-ցերեկ անընդհատ թարմացնում ենք գերիների վերաբերյալ մեր ցանկերը՝ հրապարակված տեսանյութերի և հարազատների ներկայացրած այլ ապացույցների հիման վրա, հայտնում է Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը:
«ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գտած տեսանյութերից արդեն կարողացել ենք առանձնացնել գրեթե 60 ռազմագերի, որոնցից միայն փոքր մասի ինքնությունը դեռ չենք կարողացել պարզել: Էլ չեմ նշում վկայությունների, զանգերի և այլ ապացույցների հիման վրա հավաքագրվող տվյալները:
Առանձին փաստահավաք գործունեություն ենք իրականացնում նաև ներկալված ու բռնի անհետացած քաղաքացիական անձանց մասով, որոնց թիվը հասնում է շուրջ 40-ի:
Հավաքագրված բոլոր տվյալները պարբերաբար փոխանցում ենք պետական ու միջազգային լիազոր մարմիններին՝ ակնկալելով արդյունավետ աշխատանք գերիների իրավունքների պաշտպանության ու վերադարձի ապահովման ուղղությամբ:
Հատուկ համագործակցություն ունենք ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի և անհատ փաստաբանների հետ՝ տվյալների փոխանակման ու այլ համապատասխան գործընթացների հարցում», - ասված է Արտակ Բեգլարյանի հայտարարությունում:

60 prisoners of war separated from Azerbaijani footages, number of forcibly missed reaches 40 – Artsakh Ombudsman
Artsakh Ombudsman Artak Beglaryan said day and night they are updating the lists about the prisoners on the basis pf videos and proofs presented by relatives.
“We have already managed to separate almost 60 prisoners of war, with only small number of them not having been identified yet. I am not speaking of data of testimonies, calls and other proofs,” Beglaryan said.
Artsakh ombudsman said their staff is carrying out separate fact-finding mission on interned and forcibly missing civilians, whose number reaches over 40.
All the collected data is periodically being handed to state and authorized international bodies expecting effective work in the direction of defense of rights of captives and in ensuring their return.
Beglaryan said they are also cooperating with Armenian ombudsman and individual attorneys in exchange of data and in other corresponding processes.