«Ժողովուրդ». Սննդամթերքի շուկայում թանկացում է արձանագրվել
«Հայաստանում նոյեմբերին, հոկտեմբերի համեմատ, սննդամթերքը և ոչ ալկոհոլային խմիչքը 2.8 տոկոսով թանկացել են: Այն հիմնականում պայմանավորվել է մրգի, կաթնամթերքի, շաքարի և շաքարավազի, յուղերի, բանջարեղենի 1.9-20.5 տոկոս գնաճով:
Օրինակ՝ բանջարեղենի շուկայում արձանագրված գնաճը կազմել է 20.5 տոկոս: Միրգը թանկացել է 1.9 տոկոսով: Կաթնամթերքի, պանրի և հավկիթի շուկաներում ևս թանկացում է արձանագրվել. ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ այս շուկաներում գնաճը կազմել է 2 տոկոս:
Օրինակ՝ ձուն մեկ ամսվա ընթացքում թանկացել է 7.6 տոկոսով, իսկ, ահա, շաքարավազի շուկայում նոյեմբերին, հոկտեմբերի համեմատ, արձանագրված թանկացումը կազմել է 2 տոկոս:
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն գնաճ արձանագրել է ձկան և ծովամթերքի շուկաներում 0.5 տոկոսով: Նշենք, որ ալկոհոլային խմիչքն ու ծխախոտը մեկ ամսվա ընթացքում թանկացել են 0.4 տոկոսով: ArmLur.am-ը տեղեկացավ, որ հացաբուլկեղենի և ձավարեղենի գները նոյեմբերին, հոկտեմբերի համեմատ, աճել են 0.2 տոկոսով: Փոխարենը նվազել են սուրճի, թեյի կակաոյի գները՝ 0.1 տոկոսով: Իսկ մսամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի շուկայում գների մակարդակը, նախորդ ամսվա համեմատ, մնացել է անփոփոխ»։

«Жоховурд»: На рынке продуктов питания наблюдается рост цен
Газета «Жоховурд» пишет, что по сравнению с октябрем, в Армении продукты питания и неалкогольные напитки подорожали на 2.8%. Это в основном обусловлено 1.9-20.5% ростом цен на фрукты, молочные продукты, сахар, сахарный песок, масла и овощи.
Например, на рынке овощей зафиксирован 20.5% рост. Фрукты подорожали на 1.9%. На рынке молочных продуктов, сыров и яиц также зафиксирован рост цен. Согласно данным Статистического комитета Армении, на этих рынках рост составил 2%.
В течение месяца яйца подорожали на 7.6%, а на рынке сахарного песка в ноябре, по сравнению с октябрем, рост составил 2%. Зафиксирован 0.5% рост также на рынках рыбной продукции и морепродуктов. Отметим, что алкогольные напитки и сигареты в течение месяца подорожали на 0.4%.
Как сообщает ArmLur.am, по сравнению с октябрем, в ноябре цены на хлебобулочные изделия и крупы выросли на 0.2%. Вместо этого отмечается снижение цен на кофе, чай, какао – на 0.1%. Уровень цен на рынке мяса и неалкогольных напитков по сравнению с предыдущим месяцем остался неизменным.