Նիկոլ Փաշինյանի առաջին քայլերից մեկը եղել է Արցախի բանակը գլխատելը. Վազգեն Մանուկյան (Տեսանյութ)
Խնդիրները, որոնք դրված էին 1988 թվականին, նորից դրված են մեր առջև. այդ բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն, Ազատության հրապարակում հայտարարեց Հայրենիքի փրկության խորհրդի վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը։
«Կա այսպիսի խոսք՝ եթե դու խնդիր ես լուծում և անհաջողության ես հասնում, ապա ոչ թե խնդիրը փոխիր, այլ փոխիր քո մեթոդները։ Խնդիրը պետք է լուծել, բայց ոչ այս վիճակի մեջ։ Ոնց հավատացինք այդ քաղցր խոսքերին, ինչ կատարվեց Հայաստանի հետ։ Մենք թշնամացանք իրար հետ», - ասաց Վազգեն Մանուկյանը։
Նա նշեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի առաջին քայլերից մեկը եղել է Արցախի բանակը գլխատելը։
«Արցախի լավագույն հրամանատարները, որոնք փորձ ունեին, հեռացվեցին այդ բանակից։ Պատերազմի ժամանակ, երբ ես Ղարաբաղում էի, նրանք սպասում էին դռան մոտ, Նիկոլը ցուցակ էր գրել, թե ով իրավունք ունի մտնելու շտաբ։ Եվ այդ գեներալները իրավունք չունեին շտաբ մտնելու։ Վարկաբեկվում էր Հայաստանի բանակը։ Մենք կորցրեցինք մեր բոլեր դաշնակիցներին։
Ռուսաստանի պես հզոր դաշնակիցը կորցրեց վստահությունը մեր նկատմամբ, Չինաստանը երեսը շուռ տվեց, Իրանը մեզ չէր վստահում, և այդպես միայնակ գնացինք առաջ։ Իսկ Նիկոլ Փաշինյանի իրարամերժ հայտարարություններն ամեն օր մեզ մոտեցնում էին պատերազմի», - ասաց Վազգեն Մանուկյանը։
Նրա խոսքով՝ պատերազմի առաջին օրվանից անգրագետ և դավաճանական որոշումներ են կայացվել։
«Մենք կարող էինք կանխել, հաղթել, կամ շուտ վերջացնել պատերազմը՝ փոքր կորուստներով։ Այդ ամենը չեղավ։ Հիմա դրան ավելանում է մի երկրորդ խայտառակություն. աշխարհում ոչ մի ժողովուրդ չի կարողանում հասկանալ հայերին, որ այն առաջնորդը, որը հետևողականորեն ժողովրդին տարավ պարտության, մինչև հիմա ղեկի մոտ է։ Այդպիսի բան աշխարհում չի լինում», - ասաց Վազգեն Մանուկյանը։

One of first steps taken by Pashinyan was beheading Artsakh army – united opposition candidate
Armenia again faces the issues it faced in 1988 and all these issues must be settled, united opposition candidate Vazgen Manukyan said at the rally today.
“There is a saying if you solve an issue and fail you should not change the issue but your methods. The issue must be settled but not in this situation. How we believed in these sweet words, and what happened with Armenia, we became enemies to one another,” Vazgen Manukyan stressed.
He stressed that one of the first steps Nikol Pashinyan took was beheading Artsakh army.
“The best commanders of Artsakh who had experience were removed from the army. During the war when I was in Karabakh they were waiting at the door, Nikol wrote a list who had right to enter the headquarters. And these generals had no right to enter the headquarters. Armenia’s army was being humiliated. We lost all our allies. A powerful ally like Russia lost trust toward us, China turned its face, Iran was not trusting us and so alone we moved forward. And the self-contradicting statements of Nikol Pashinyan everyday approached the war,” Vazgen Manukyan said.
He said from the very first day illiterate and treacherous decisions were made.
“We could have prevented, won, or end the war earlier with less losses. Nothing of it happened. Now the second shame is added – neither of peoples of the world understand the Armenians – how the leader who successively took the nation to defeat is still at the wheel of power. Nothing of this happens in the world,” Manukyan said.