ՀՀ ԱԳՆ. Գերիների փոխանակման հարցը շատ զգայուն է և պահանջում է շուտափույթ լուծում
Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ անհետ կորած զինծառայողների որոնման, գերիների և զոհերի մարմինների փոխանակման հարցը շատ զգայուն է և պահանջում է շուտափույթ լուծում: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Արա Այվազյանը ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը:
«Սա հատկապես կարևոր է ռազմագերիների հետ և ոչ միայն, բառի բուն իմաստով, բարբարոսական վերաբերմունքի վերաբերյալ ստացվող հաստատված բազմաթիվ փաստերի  ֆոնին: Այս հարցերի թվում է հայկական կրոնական և մշակութային վայրերի պահպանման հարցը: Մենք հույս ունենք, որ Ռուսաստանը, ինչպես ազգային, այնպես էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, կխթանի ինչպես այդ հարցերի լուծմանը, այնպես էլ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին, որն իրականացնելու է համանախագահության ինստիտուտի հետագա գործունեությունը», - ասել է նախարարը:
Նա ընդգծել է, որ դաշնակցային համագործակցությանը զուգընթաց պատրաստ է դիտարկել երկկողմ հարաբերությունների հիմնական ասպեկտները քաղաքական, պաշտպանական, առևտրի, տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում, ինչպես նաև քննարկել ԵԱՏՄ-ում, ՀԱՊԿ-ում և ԱՊՀ-ում իրականացվող բազմակողմ օրակարգը, ՄԱԿ-ում և ԵԱՀԿ-ում և այլ միջազգային կազմակերպություններում դիրքերի արտաքին քաղաքականության համակարգման հարցերը:
«Վստահ եմ, որ այցի արդյունավետության վրա փոխադարձ ուշադրությունը կնպաստի դաշնակցային համագործակցության հետագա զարգացմանը, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ամրապնդմանը», - նշել է Այվազյանը:

Armenia’s MFA: Issue on exchange of captives too sensitive, demands quick resolution
The issue of exchange of captives and bodies of killed as well as the search of missing servicemen is very sensitive war and demands quick solutions, Armenia’s Foreign Minister Ara Aivazian stated today at the meeting with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov in Moscow.
“It is particularly important regarding prisoners of war and not only, on the background of the numerous confirmed facts of in the direct sense of word barbaric attitude toward them. Among the mentioned issues is also the one on preservation of Armenian religious and cultural sites. We are hopeful that Russia, both in national and as OSCE Minsk Group co-chairing country will promote the solution of the issues and the peaceful settlement of the conflict which will be implemented by the future activity of the institute of co-chairmanship,” the minister said.
He stressed that in parallel with the allied cooperation he is ready to view the key aspects of bilateral relations in political, defense, trade, economic and humanitarian sectors as well as discuss multisided agenda of the EAEU, CSTO and CIS and the issue of coordination of positions of foreign policy in UN, OSCE and other international organizations.
“I am convinced that the mutual focus on efficiency of the visit will promote the further development of allied cooperation, the reinforcement of security and stability in the South Caucasian region,” Aivazian stressed.