The Associated Press․ Փաշինյանի՝ յուրաքանչյուր օր մնալն այս պաշտոնում նոր սպառնալիք է առաջացնում ազգի համար. Արթուր Վանեցյան
09/12/2020 20:54
The Associated Press (AP) միջազգային հեղինակավոր գործակալությունն անդրադարձել է այսօր Հայաստանում խորհրդարանի մոտ տեղի ունեցած բողոքի ցույցին։
Լրատվամիջոցը նշում է, որ Փաշինյանի ընդդիմադիրները բարկացած են նրա կողմից խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից, ինչը վերջ դրեց Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմին, սակայն որից հետո Ադրբեջանին անցան ԼՂ-ի մեծ տարածքներ։
AP-ն հիշեցնում է, որ ընդդիմությունը Փաշինյանին տվել էր ժամանակ հրաժարական ներկայացնել մինչև երեքշաբթի կեսօր, սակայն նա արհամարհել է այդ պահանջը՝ պաշտպանելով իր ստորագրած համաձայնագիրն՝ անվանելով այն դառը, բայց անհրաժեշտ քայլ խուսափելու ամբողջ Լեռնային Ղարաբաղի կորուստից։
Լրատվամիջոցը նշում է, որ խոսելով այսօր խարհրդարանում, Փաշինյանն ասել է, որ ազգը կարիք ունի միավորվելու այս դժվար ժամանակաշրջանում։
«Որոշ խմբերի ձայները չպետք է շփոթել ժողովրդի ձայնի հետ»,-ասել է նա։
AP-ն հայտնում է նաև, որ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը, ով այժմ ղեկավարում է ընդդիմադիր «Հայրենիք» կուսակցությունը, խոսելով խորհրդարանի շենքի մոտ, հայտարարել է, որ Փաշինյանը պետք է հեռանա՝ թույլ տալու ընդդիմադիր ուժերին «կարգավորել իրավիճակը» երկրում։
«Նրա՝ յուրաքանչյուր օր մնալն այս պաշտոնում նոր սպառնալիք է առաջացնում ազգի համար»,- ասել է Վանեցյանը։

The Associated Press: Each day he stays on the job raises a new threat to the nation – Artur Vanetsyan
09/12/2020 20:21
The Associated Press agency referred to the protest rally outside the parliament building today in Armenia’s capital.
The agency says Nikol Pashinyan’s opponents are angry at a peace deal that ended six weeks of fighting over Nagorno Karabakh which saw Azerbaijan take over wide areas.
The agency reminds that Armenia’s opposition parties gave Pashinyan an ultimatum to resign by Tuesday, but he has ignored the demand, defending the peace deal as a bitter but necessary move that prevented Azerbaijan from overrunning the entire Nagorno-Karabakh region.
The AP said the Armenian prime minister told lawmakers in parliament Wednesday that the nation needs consolidation in the current difficult period.
“Voices of different groups mustn’t be mistaken for the people’s voice,” he said.
The agency said speaking outside parliament, Artur Vanetsyan, the former head of the National Security Service who leads the Homeland opposition party, argued that Pashinyan should step down to allow opposition forces to “normalize the situation” in the country.