Հուսով եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանն իր մեջ կգտնի համարձակություն՝ կայացնել հեռանալու որոշում՝ ի շահ մեր երկրի ապագայի. Կարեն Կարապետյան
15/12/2020 15:53
ՀՀ նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը երկրում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Հայաստանի Հանրապետությունը և Արցախի Հանրապետությունը գտնվում են խորը ճգնաժամի մեջ՝ բարոյական, հոգեբանական, քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, արժեքային: Դժվար է պատկերացնել ավելի խորը ճգնաժամ. ինչ ավելի պետք է լինի:
Կարծում եմ՝ այն կառավարությունը, ում կառավարման օրոք և արդյունքում առաջացել է այս ճգնաժամը, մնալով իշխանության՝ խիստ կսահմանափակի երկրի զարգացման հնարավորությունները, ազգի ներուժն ու կարողություններն օգտագործելու հավանականությունը: Հաշվի առնելով, մի կողմից Ադրբեջանի հետևողական ու ագրեսիվ քաղաքականությունը՝ ուղղված իր հաջողությունների ամրապնդմանը, մյուս կողմից էլ՝ Հայաստանին սպասվող մարտահրավերները՝ այս ճգնաժամի յուրաքանչյուր օր շարունակվելը վնաս է մեզ և միայն մեզ:
Այս օրհասական պահը ամենակարևոր փորձությունն է իշխանության համար ցույց տալու՝ արդյոք իրենք ունակ են վեր կանգնել նեղ քաղաքական շահերից, դրսևորել բարձր գիտակցություն՝ երկրին տալով խաղաղվելու, քաղաքական ուժերին՝ իրենց անցած ուղին վերաիմաստավորելու ու ապագայի տեսլական ձևավորելու, ժողովրդին էլ՝ հանդարտ պայմաններում նոր իշխանություն ձևավորելու հնարավորություն:
Հուսով եմ՝ վարչապետն իր մեջ կգտնի համարձակություն՝ կայացնել հեռանալու որոշում՝ ի շահ մեր երկրի ապագայի», - ասված է Կարեն Կարապետյանի հայտարարությունում։

Надеюсь, что Никол Пашинян найдет в себе смелости принять решение об уходе во благо будущего страны – Карен Карапетян
15/12/2020 18:05
Бывший премьер-министр Армении Карен Карапетян выступил с заявлением в связи с создавшейся в стране ситуацией.
«Республика Армения и Республика Арцах находятся в глубоком кризисе – моральном, психологическом, политическом, экономическом, социальном, ценностном. Сложно представить более глубокий кризис. Что еще должно произойти?
Считаю, что правительство, во время и в результате правления которого возник этот кризис, оставаясь во власти, крайне ограничит возможности развития страны, использования потенциала и возможностей нации. Учитывая, с одной стороны, последовательную и агрессивную политику Азербайджана, направленную на закрепление своих успехов, с другой стороны – вставшие перед Арменией вызовы, каждый новый день продолжения этого кризиса наносит ущерб только нам.
Этот судьбоносный момент – самое важное испытаниедля власти , чтобы показать, способна ли она встать выше своих узко политических интересов, проявить высокую сознательность, дав возможность стране успокоиться, политическим силам – переосмыслить пройденный путь и сформировать видение будущего, а народу – избрать новую власть в спокойных условиях.
Надеюсь, что премьер-министр найдет в себе смелости принять решение об уходе во благо будущего страны», - говорится в заявлении Карена Карапетяна.