ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը կարծում է, որ Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների ներկայությունը սպառնում է ապակայունացմամբ
Ամերիկյան իշխանությունները կարծում են, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների ներկայությունը սպառնում է ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում: Նման հայտարարությունը չորեքշաբթի ճեպազրույցի ժամանակ արել է ԱՄՆ պետքարտուղարի ռազմական և քաղաքական հարցերով օգնական Քլարկ Կուպերը:
«Նման դեպքերում Ռուսաստանի ներկայությունը սպառնում է ապակայունացմամբ», - ասել է նա՝ պատասխանելով ադրբեջանցի լրագրողի հարցին, թե հնարավոր է «Վաշինգտոնի դիմակայում Ռուսաստանի ազդեցությանը» տարածաշրջանում:
«Դա, անկասկած, մարտահրավեր է ներգրավված բոլոր կողմերի և պետությունների համար», - ենթադրում է Կուպերը:
«Այդ պատճառով ԱՄՆ-ն հատուկ ուշադրություն է դարձնում հումանիտար իրավիճակին, որի մասին մասամբ հայտարարել է նոյեմբերին ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն»:

U.S. authorities believe presence of Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh poses a risk of destabilization
17/12/2020 10:54
U.S. authorities believe that the presence of Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh poses a risk of destabilization in the region.
This was claimed by U.S. Assistant Secretary of State for Political-Military Affairs R. Clarke Cooper at the briefing.
“In such cases Russia’s presence poses a risk of destabilization,” he said in response to the question of an Azerbaijani journalist on how the United States intends to counteract the Russian influence in the region.
“It undoubtedly is a challenge to all states and parties involved,” Cooper said.
He also stressed that the USA pays special attention to the humanitarian issues in the region.