ԵԱՏՀ-ն գազի ընդհանուր շուկայի մասին պայմանագրի պատրաստաման ավարտին սպասում է 2021-ի սկզբին
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում (ԵԱՏՀ) գազի ընդհանուր շուկայի մասին պայմանագրի պատրաստաման ավարտին սպասում են 2021 թվականի սկզբին, հայտարարել է կառույցի ղեկավար Միխայիլ Մյասնիկովիչը:
«ԵԱՏՄ-ում գազի ընդհանուր շուկայի մասին պայմանագիրը պատրաստվում է Ռուսաստանի Դաշնության հետ համաձայնություններին համապատասխան: Եվ մենք հուսով ենք, որ, գուցե, մենք այն ստանանք 2020 թվականի վերջին: Բայց, ամենայն հավանականությամբ, մենք նախագիծը կստանանք արդեն 2021 թվականի սկզբին», - ասել է նա «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ 2021 թվականի ընթացքում հնարավոր կլինի համաձայնության գալ համաձայնագրի բոլոր դրույթների շուրջ և ստորագրել այն 2022 թվականին:
«2021 թվական. դա համապատասխանում է գազի ընդհանուր շուկայի ծրագրին, որպեսզի 2021 թվականի ընթացքում մշակվեն այդ պայմանագրի դրույթները: Այդ թվում սակագների և գնագոյացման հարցերում ոչ խտրական մոտեցումների այդ նուրբ բաները. այդ թվում գազի պոմպամղման սակագները: Եվ որպեսզի 2022 թվականին այդ պայմանագիրն ստորագրվի, կատարվեն բոլոր անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերը և գազի ընդհանուր շուկա ունենանք 2025 թվականի հունվարի 1-ից», - ասել է Մյասնիովիչը:

ЕЭК ожидает завершения подготовки договора об общем рынке газа в начале 2021 года
Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) ожидает завершения подготовки договора об общем рынке газа в начале 2021 года. Об этом заявил глава ЕЭК Михаил Мясникович в интервью телеканалу «Россия-24».
«Он [договор об общем рынке газа в ЕАЭС] готовится в соответствии с договоренностями Российской Федерации. И мы рассчитывали, что, может быть, мы его получим в конце 2020 года. Но, скорее всего, мы получим проект уже в начале 2021 года», - сказал глава ЕЭК.
По его словам, в течение 2021 года можно будет согласовать все положения договора и подписать его в 2022 году.
«2021 год - это соответствует программе общего рынка газа для того, чтобы в течение 2021 года отработать положения этого договора. В том числе вот эти тонкие вещи недискриминационных подходов в тарифах и ценообразовании, в том числе на прокачку газа. И чтобы в 2022 году этот договор подписать, выполнить все необходимые внутригосударственные процедуры и иметь общий рынок газа с 1 января 2025 года», - сказал Мясникович.