70 օր անհայտության մեջ գտնվող ժամկետային 6 զինծառայողները քիչ առաջ վերադարձան Հայրենիք (Լուսանկարներ, տեսանյութ)
20/12/2020 22:40
Թշնամու վերահսկողության տակ անցած տարածքներում իրականացվող որոնողական աշխատանքների արդյունքում՝ Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության, Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ռուսական զորակազմի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ջանքերով ավելի քան 70 օր անհայտության մեջ գտնվող ժամկետային 6 զինծառայողները քիչ առաջ վերադարձան Հայրենիք:
Նրանք են՝ Արսեն Կարենի Այվազյանը, Դավիթ Գեղամի Սահակյանը, Նիկոլայ Սեյրանի Ստեփանյանը, Արթուր Գարիկի Հարությունյանը, Արման Արշակի Արմաղանյանը և Ռուսլան Սարգիսի Թումանյանը։
Տղաները բուժզննման կարիք ունեն:
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և ԱԻ պետական ծառայության տնօրեն գեներալ-մայոր Կարեն Սարգսյանը ծնողների հետ մեկտեղ հերոսներին ուղեկցել են հանրապետական բժշկական կենտրոն: Վերջիններս առայժմ կմնան բժիշկների հսկողության տակ:
Նախագահ Հարությունյանը և ծառայության տնօրեն Կարեն Սարգսյանն իրենց երախտագիտությունն են հայտնել Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելությունն իրականացնող զորակազմի հրամանատար Ռուստամ Մուրադովին, տղաների գտնվելու վայրն ուղեկցած Արթուր Բաղդասարյանին և Թեմուր Արզումանյանին:
Կարեն Սարգսյանը զրուցել է նաև անհետ կորած կամ գերության մեջ հայտնված զինծառայողների հարազատների հետ, վստահեցրել, որ ինչպես ծառայությունը՝ որպես գործուն մասնակից, այնպես էլ բանակցող կողմերը գործի են դրել ամբողջ ներուժը որպեսզի օր առաջ բոլոր գերեվարված զինծառայողները վերադարձվեն հայրենիք իսկ անհետ կորածների ուղղությամբ որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են ամեն օր:

Шесть призывников, пропавших без вести более 70 суток, найдены на перешедших под контроль противника территориях и вернулись домой
20/12/2020 22:46
В результате поисковых операций, проведенных на перешедших под контроль противника территориях, 6 призывников, пропавших без вести более 70 суток, усилиями Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха, российских войск, выполняющих миротворческую миссию в Арцахе и Международного комитета Красного Креста вернулись на родину.
Домой вернулись Айвазян Арсен Каренович, Саакян Давид Гегамович, Степанян Николай Сейранович, Арутюнян Артур Гарикович,  Армаганян Арман Аршакович, Туманян Руслан Саргисович.
Есть необходимость в медицинском обследовании парней. Президент РА Араик Арутюнян и директор Государственной службы по чрезвычайным ситуациям генерал-майор Карен Саркисян вместе с родителями сопровождал героев в Республиканский медицинский центр.
Последние пока останутся под контролем врачей.
Президент Арутюнян и директор службы Карен Саркисян поблагодарили командира российской миротворческой миссии в Арцахе Рустама Мурадова, а так же сопровождавших на место пребывания парней Артура Багдасаряна и Темура Арзуманяна.
Карен Саркисян также провел беседу  с родственниками пропавших без вести или захваченных в плен военнослужащих, заверив, что служба в качестве активного участника, и стороны переговоров используют весь свой потенциал для возвращения всех захваченных военнослужащих на родину, а поисково-спасательные операции для обнаружения  без вести пропавших продолжаются  ежедневно.