Որոտանի և Շուռնուխի հարցերը կարող են որոշակի ցավոտ իրավիճակների բերել. Նիկոլ Փաշինյան
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց Սյունիքում սահմանային կետերի տեղորոշման աշխատանքներից:
«Դրանք ունեն որոշակի նրբություններ ու որոշակի բարդություններ, բայց մեր համոզմունքն այն է, որ այդ աշխատանքը պետք է տեղի ունենա ու այդ աշխատանքը անհրաժեշտ է Սյունիքի ու Հայաստանի անվտանգության ապահովման տեսանկյունից», - ասաց վարչապետը:
Նա նշեց, թե այս գործունեության հետ կապված կարող են լինել ամենատարբեր մեկնաբանություններ:
«Մենք ավելացնում ենք Սյունիքի անվտանգության երաշխիքները ու Հայաստանի անվտանգության երաշխիքների նոր համակարգ ենք ձևավորում: Երկու բնակավայր ունենք, որոնց հետ կապված կարող են ծագել որոշակի հարցեր. մեկը Որոտանի մասին է, երկրորդը՝ Շուռնուխի, որտեղ կան որոշակի սահմանային հարցեր, որոնց շուրջ ամենօրյա աշխատանք է տեղի ունենում», - ասաց Փաշինյանը:
«Բայց ես ուզում եմ հավաստիացնել, որ կառավարությունը համարժեք փոխհատուցումներով հանդես կգա ու մեր քաղաքացիների շահերը լիաժեք կլինեն պաշտպանված», - ասաց նա:
Նիկոլ Փասշինյանի խոսքով՝ ՀՀ միջազգայնորեն ընդունված, ճանաչված տարածքից ոչ մի միլիմետր զիջման մասին խոսք չի եղել ու չի կարող լինել, բայց սա չի նշանակում, որ այս պրոցեսները պետք է համարել սահմանների դեմարկացիա ու սահմանների դելիմիտացիա:
«Տեղի է ունենում սահմանային կետերի տեղորոշում, որի նպատակը անվտանգության ապահովումն է», -  վստահեցրեց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, թե այսօր քննարկում է ունեցել ՀՀ սահմանապահ զորքերի հրամանատարի հետ, տվել կոնկրետ հանձնարարականներ, թե ինչպես հնարավորինս սահուն ընթանա պրոցեսը:
Փաշինյանը նշեց, թե քաղաքացիների հնարավոր գույքային վնասները կառավարությունն ամբողջությամբ կփոխհատուցի:

Issues of Vorotan and Shurnukh communities may have painful solutions – Armenia’s PM
At the cabinet sitting today Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan spoke about the border point location works in Armenia’s Syunik.
“These issues have some nuances and difficulties but our conviction is that these works must take place and this work is necessary from the point of view of ensuring security of Syunik and Armenia,” the Prime Minister said.
He said these processes may receive different interpretations.
“We increase Syunik’s security guarantees and form new system of security guarantees for Armenia. We have two settlements over which some issues may raise, the one is Vorotan and the second Shurnukh, where we have some border issues and works over it are undergoing every day,” he said.
The premier stressed that these issues may result in painful situations.
“But I want to assure that the government will come up with equivalent compensations and the interests of our citizens will fully be protected,” he said.
Pashinyan said it has never been spoken about conceding a millimeter of the internationally recognized borders of Armenia and cannot be but it does not mean that these processes must be considered demarcation and delimitation of the borders.
“The location of border points is being decided aimed at ensuring the security,” the PM stressed.
He said he had discussion today with the commander of Armenian border guard troops, gave concrete instructions for the process to pass as smoothly as possible.
Pashinyan noted that the government will fully compensate the citizens the possible property losses.