Լավրովը գնահատել է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը ТАСС-ին տված հարցազրույցում  նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակը նորմալանալու միտում ունի, և կողմերը վճռական են՝ կատարել պայմանավորվածությունները:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակը նորմալանալու միտում ունի: Գոհունակությամբ նշում ենք Բաքվի և Երևանի՝ իրենց պարտավորությունները կատարելու տրամադրվածությունը և իրավիճակի ընդհանուր կայունացմանն ուղղված ջանքերը: Կցանկանայի նշել կողմերի ցուցաբերած համագործակցության բարձր աստիճանը «տեղում» ծագող խնդիրների լուծման հարցում», - ասել է Լավրովը:
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը նույնպես շարունակում է կատարել հրադադարի համաձայնագրի երաշխավորի ստանձնած իր գործառույթը:
«Օրակարգում է հրադադարի ռեժիմի ցանկացած խախտման կանխարգելումը, ինչպես նաև տարածքի մաքրումը պայթյունավտանգ առարկաներից, ռազմագերիների և զոհերի մարմինների փոխանակումը, փախստականների և ներքին տեղահանվածների վերադարձի անվտանգության ապահովումը, հումանիտար սուր խնդիրների լուծումը, պատմական հուշարձանների պահպանումը, տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաարգելափակումը», - նշել է Լավրովը:
Ըստ նրա`դրական միտում է նկատվում բոլոր ուղղություններով:
Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ հրադադարի ռեժիմի միակ նկատելի խախտումը տարածաշրջանում գրանցվել է դեկտեմբերի 13-ին, սակայն համատեղ ջանքերի շնորհիվ իրավիճակը կարգավորվել է:
«Միակ նկատելի խախտումը, որը գրանցվել է դեկտեմբերի 13-ին, տեղի է ունեցել շփման գծում, որտեղ ռուս խաղաղապահները ներկա չեն եղել: Մեր խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարության կողմից ձեռնարկված ակտիվ քայլերը ադրբեջանցի և հայ գործընկերների հետ շփման ընթացքում հնարավորություն են տվել  խուսափել միջադեպի տարածումից», - մանրամասնել է նա:

Лавров оценил ситуацию в Нагорном Карабахе
Глава МИД России Сергей Лавров в интервью ТАСС отметил, что ситуация в зоне нагорнокарабахского конфликта имеет тенденцию к нормализации и стороны настроены выполнять договорённости.
«Ситуация в зоне нагорнокарабахского конфликта имеет тенденцию к нормализации. С удовлетворением отмечаем настрой Баку и Еревана выполнять взятые на себя обязательства, вести дело к общей стабилизации обстановки. Хотел бы отметить высокую степень кооперабельности, проявляемой сторонами в решении вопросов, возникающих «на земле», — сказал Лавров.
Он добавил, что Россия также продолжает выполнять взятую на себя функцию гаранта соглашения о прекращении огня.
«На повестке дня — недопущение любых нарушений режима прекращения огня, а также очистка местности от взрывоопасных предметов, обмен военнопленными и телами погибших, обеспечение безопасности возвращения беженцев и внутренне перемещённых лиц, решение острых гуманитарных вопросов, сохранение исторических памятников… разблокирование транспортных и экономических связей», — рассказал Лавров.
По его словам, по всем направлениям наблюдается позитивная тенденция.
Глава МИД России отметил, что единственное заметное нарушение режима прекращения огня было зафиксировано в регионе 13 декабря, но благодаря совместным усилиям ситуацию удалось урегулировать.
«Единственное заметное нарушение, зафиксированное 13 декабря, произошло на линии соприкосновения там, где не находились российские миротворцы. Энергичные шаги, предпринятые командованием нашего миротворческого контингента в контактах с азербайджанскими и армянскими партнёрами, позволили избежать разрастания инцидента», — уточнил он.