Կապիտոլիումի ներխուժումից հետո ԱՄՆ-ում բացվել է ներքին ահաբեկչության մասին առնվազն 25 քրեական գործ
Միացյալ Նահանգներում առնվազն 25 քրեական գործ է հարուցվել ներքին ահաբեկչության փաստի առթիվ հունվարի 6-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո, երբ Թրամփի կողմնակիցները ներխուժել են Կապիտոլիում: Այս մասին Twitter-ում հայտարարել է կոնգրեսական Ջեյսոն Քրոուն: ԱՄՆ բանակի նախարար Ռայան ՄաքՔարթին նրան տեղեկություններ է տրամադրել քրեական գործերի վերաբերյալ:
«Հայտնաբերվել են երկարափող հրազեն, մոլոտովյան կոկտեյլներ, պայթուցիկ սարքեր և ձեռնաշղթաներ, ինչը նշանակում է, որ կանխվել է խոշոր աղետը», - հայտարարել է Քրոուն:
Նա պարզաբանել է, որ գրոհին մասնակցել է գործող և պահեստային զինված անձնակազմը, և որ բանակի նախարարությունը տեղյակ է հնարավոր սպառնալիքների մասին նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենի երդմնակալության արարողությունից առաջ, որը տեղի կունենա հունվարի 20-ին: Անկարգությունների պատճառով հինգ մարդ է մահացել, այդ թվում ՝ ոստիկան, ավելի քան 50 մարդ բերման է ենթարկվել:

В США завели не менее 25 уголовных дел о внутреннем терроризме после штурма Капитолия
В США возбудили не менее 25 уголовных дел по факту внутреннего терроризма после событий в Вашингтоне 6 января, когда сторонники Трампа прорвались в Капитолий. Об этом в своем твиттере сообщил конгрессмен Джейсон Кроу. Данные об уголовных делах предоставил ему министр Армии США Райан Маккарти.
«Было обнаружено длинноствольное огнестрельное оружие, коктейли с зажигательной смесью, взрывные устройства и наручники, что говорит о том, что серьезное бедствие удалось предотвратить», — заявил Кроу.
Он уточнил, что в штурме участвовали действующие и находящиеся в резерве военнослужащие и что Министерство Армии осведомлено о возможных угрозах перед инаугурацией избранного президента Джо Байдена, которая состоится 20 января. В результате беспорядков погибли пять человек, в том числе офицер полиции, более 50 человек задержали.