ԱՀԿ-ն շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին՝ կազմակերպություն վերադառնալու համար
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը հայտարարել է, որ ողջունում է Միացյալ Նահանգների վերադարձը կազմակերպություն, հաղորդում է РИА Новости-ն:
Գեբրեյեսուսը շնորհավորել է ամերիկացիներին և Ջո Բայդենին ԱՄՆ նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ: Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել քաղաքական գործչին ԱՄՆ-ին ԱՀԿ վերադարձնելու որոշման և COVAX ծրագրին միանալու պատրաստակամության համար, որը կարգավորում է պատվաստանյութերի հավասար հասանելիությունն ու տարածումը երկրների միջև:
«Այսօր լավ օր է ԱՀԿ-ի և համաշխարհային առողջապահության համար: Միացյալ Նահանգների գլոբալ դերը կարևոր է», - հինգշաբթի ասել է նա ԱՀԿ գործկոմի 148-րդ նստաշրջանում:
Կազմակերպության ղեկավարի խոսքով՝ ԱՀԿ-ն «ազգերի ընտանիք» է, և բոլորն ուրախ են, որ ԱՄՆ-ն մնաց այդ ընտանիքի մեջ:
Բայդենը նախօրեին կայացած երդմնակալությունից հետո հրամանագիր է ստորագրել երկիրն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպություն (ԱՀԿ) վերադարձնելու մասին:

В ВОЗ поблагодарили США за возвращение в состав организации
Глава Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адханом Гебрейесус заявил, что приветствует возвращение США в состав организации, передает РИА «Новости».
Гебрейесус поздравил американцев и Джо Байдена со вступление в должность президента США. Он также поблагодарил политика за решение вернуть США в ВОЗ и готовность присоединиться к программе COVAX, которая регулирует равный доступ и распределение вакцин между странами.
«Сегодня хороший день для ВОЗ и для всемирного здравоохранения. Глобальная роль США является решающей», — сказал он в четверг на 148-й сессии исполкома ВОЗ.
По словам главы организации, ВОЗ — это «семья наций» и все в ней рады, что Соединенные Штаты остались в семье.
Накануне Байден после инаугурации подписал указ о возвращении страны во Всемирную организацию здравоохранения (ВОЗ).