ԵԱՏՄ երկրների վարչապետները նեղ ձևաչափով հանդիպում են ունենում Ալմաթիում
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրների վարչապետները ուրբաթ Ալմաթայում սկսելեն հանդիպում՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի աշխատանքների շրջանակներում: Հանդիպումն անցկացվում է նեղ շրջանակով և դռնփակ ձևաչափով:
Միջոցառմանը մասնակցում են Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, Ղազախստանի վարչապետ Ասկար Մամինը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն և Ղրղզստանի վարչապետ Ուլուկբեկ Մարիպովը, որն այս պաշտոնում նշանակվել էր փետրվարի 3-ին, նաև նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը:
Այնուհետև տեղի կունենա Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստ ընդլայնված կազմով` ԵԱՏՄ-ում դիտորդ երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Ակնկալվում է, որ հանդիպմանը Մոլդովայի վարչապետի պաշտոնակատար Աուրել Չոկոյը միանալու է տեսակապի միջոցով. սա կլինի նրա առաջին մասնակցությունը ԵԱՏՄ միջոցառմանը հանրապետությունում կառավարության փոփոխությունից հետո: Նախատեսվում է նաև Կուբայի վարչապետ Մանուել Մարերո Կրուսի տեսաուղերձը: Ուզբեկստանի վարչապետ Աբդուլլա Արիպովն անձամբ կմասնակցի նիստին:

Премьер-министры стран ЕАЭС проводят в Алма-Ате встречу в узком составе
Премьер-министры стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) начали в пятницу встречу в Алма-Ате в рамках работы Евразийского межправительственного совета. Заседание проходит в узком составе в закрытом режиме.
В мероприятии участвуют премьер-министр РФ Михаил Мишустин, глава правительства Казахстана Аскар Мамин, премьер Армении Никол Пашинян, премьер Белоруссии Роман Головченко и глава правительства Киргизии Улукбек Марипов, который был назначен на этот пост 3 февраля, а также председатель коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович.
Затем состоится заседание Евразийского межправительственного совета в расширенном составе с участием в том числе представителей стран - наблюдателей при ЕАЭС. Как ожидается, по видеосвязи ко встрече подключится исполняющий обязанности премьер-министра Молдавии Аурел Чокой, это будет его первое участие в мероприятии ЕАЭС после смены правительства в республике. Планируется также видеообращение премьер-министра Кубы Мануэля Марреро Круса. Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов будет присутствовать на заседании лично.