Մենք մշտապես բանակցել ենք այն մասին, թե ինչ ենք ստանալու. Սերժ Սարգսյան
Մենք երբեք չենք բանակցել այն մասին, թե ինչ ենք տալու, մենք մշտապես բանակցել ենք այն մասին, թե մենք ինչ ենք ստանալու։ Այդ մասին ասել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
«Բայց բանակցությունները այս մարդկանց համար տալու կամ չտալու խնդիր էին։ Մեր ցանկացածը և մեր կարմիր գիծն այն էր, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չլիներ Ադրբեջանի կազմում, երբեք։ Դա էր մեր կարմիր գիծը, և մենք այդ գիծը պաշտպանել ենք մինչև 2018-ի ապրիլի 23-ը», - նշել է Սարգսյանը:
Նա հերքել է տեսակետը, թե հայկական կողմը բանավոր համաձայնել է 7 շրջանները զիջել՝ Ապրիլյան պատերազմը կանգնեցնելու գնով:
«Իրականության մեջ այդպիսի բան չի եղել։ Ապրիլյան պատերազմը կանգնեցվել է Ռուսաստանի միջնորդությամբ, ում դիմել է Ադրբեջանը, որովհետև ռազմական գործողությունների ընթացքում ստացել է ուժեղ հակահարված, և, կրելով մեծ կորուստներ, ստիպված է եղել նստել բանակցային սեղանի շուրջ», - ասել է Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, հայկական կողմից ակնկալվում էր ստորագրել հրադադարի նոր համաձայնագիր, ինչի հետ Երևանը չի համաձայնվել։

We always negotiated over what we would get, not give - Armenia's third president
We have never negotiated over what we would give, but what we would get, Armenia’s third president Serzh Sargsyan said in an interview to Armnews TV Channel.
“But for these people negotiations were the issue of giving or not giving. What we wanted and what was a red line for us was that Nagorno Karabakh would never be part of Azerbaijan. This was our red line and we defended it until April 23, 2018,” Sargsyan said.
He refuted the opinion that the Armenian side orally agreed to concede 7 regions at the cost of stopping the 2016 April war.
“In reality there was no such thing. The April war was stopped with Russia’s mediation after Azerbaijan applied to it having suffered many losses and forced to sit at the table of negotiations,” Sargsyan said.