Ժողովրդին մատուցվել է, որ տարածքներն իրենցն են, իսկ մյուս կողմից դրանք փոխանցելու բանակցություններ են եղել. Մարուքյան
Եթե տարածքները պետք է անցնեին Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, ապա այդ տարածքներում ներդրումներ չպետք է արվեին, լրագրողների հետ զրույցում իր դիրքորոշումը ներկայացրեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«Ասվել է, որ բանակցում ենք ձգձգելու համար և չենք տալու ոչ մի բան: Նախագահ Սարգսյանը հիմա ասում է, որ միշտ եղել է էն գծի մեջ, որ պետք է գնալ այդ ճանապարհով, և «ոչ մի թիզականությունը» քննադատում է: Հիմա ես էլ հարց եմ բարձրացնում՝ եթե այդպես էր՝ էդ խնդիրը պետք ա արագ լուծվեր, ոչ թե հայ ժողովրդի, սփյուռքի, հարկատուների գումարները ներդրվեին էն տարածքներում, որոնք պետք է տայինք Ադրբեջանին», - նշեց պատգամավորը:
Նա խոսեց նաև Արցախի Սահմանադրության մասին, որում, իր խոսքով, 7 շրջանը Արցախի տարածք է համարվում:
«Արցախում գրվել է Սահմանադրություն, էդ Սահմանադրությունը գրել է Հրայր Թովմասյանը: Գրվել է ՀՀ իշխանության բարձր հովանու ներքո: Սահմանադրության մեջ գրվել է, որ բոլոր 7 շրջանը Արցախի տարածք է համարվում, և դա անքակտելի է», - ասաց նա:
Մարուքյանի խոսքով՝ ժողովրդին մատուցվել է, որ տարածքներն իրենցն են, բայց մյուս կողմից այդ տարածքները փոխանցելու վերաբերյալ բանակցություններ են եղել:

Authorities tell the people 7 regions are theirs but in parallel conduct negotiations on handing them over – Bright Armenia faction head
If the territories were to be handed over to Azerbaijan no investments should have been made there, head of Bright Armenia faction Edmon Marukyan told the reporters on Wednesday.
“It was told we negotiate to protract and will not give anything. President Sargsyan now says they have always neem on the line that this way should be followed and criticizes “no piece of land.” Now I ask if it was so the issue should have been settled quickly and not the money of the Armenian people, Diaspora and tax payers be invested in these territories,” Marukyan said.
He also referred to Artsakh Constitution which says that the 7 regions are considered the territory of Artsakh.
Marukyan stressed that the people were told that these territories are theirs but on the other hand conducted negotiations over handing them over.