Հայաստանի ատոմային ոլորտի հոբելյանի առթիվ մեկնարկեց «Կյանքի էներգիա» ֆոտոմրցույթը
Հայաստանում մեկնարկել է երկրի ատոմային ոլորտի 55-ամյակին նվիրված «Կյանքի էներգիա» ֆոտոմրցույթի աշխատանքների ընդունումը: Մրցույթի կազմակերպիչներն են՝ Հայկական ԱԷԿ-ը և «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիան՝ ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների և Երևանում և Գյումրիում գիտության և մշակույթի Ռուսաստանյան կենտրոնների հետ համատեղ:
«Այս տարի Հայաստանը նշում է մեզ համար շատ նշանակալի ոլորտի հոբելյանը: Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ մրցույթի աշխատանքների ընդունումն արդեն բացված է», - ասաց Մարգարիտա Բալայանը, ՀՀ տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարության, էներգետիկայի վարչության, ատոմային էներգետիկայի բաժնի պետ:- «Այսօր մեր երկրի համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի ատոմային տեխնոլոգիաների զարգացումը: Հայաստանում դրանց կիրառման հիմնական ոլորտը էներգետիկան է՝ ապահովելով մեզ էներգետիկ անվտանգությունն ու անկախությունը: Բայց ատոմային տեխնոլոգիաները նույնպես նպաստում են բժշկության զարգացմանը, հասցնում են գիտությունը նոր մակարդակի և կյանքն ավելի հարմարավետ դարձնում: Այս ամենը հնարավոր դարձավ մեր մասնագետների շնորհիվ և սա մեկ անգամ ևս ընդգծում է, որ մեր երկրում շատ տաղանդավոր մարդիկ են ապրում»:
Մրցույթի մասնակից կարող են դառնալ Հայաստանի բնակիչները` պրոֆեսիոնալ և սիրողական լուսանկարիչներ, անկախ տարիքից, մասնագիտությունից և հետաքրքրություններից: Աշխատանքները կարելի է նկարահանել թվային կամ ժապավենային լուսանկարչական սարքով, սմարթֆոնով կամ նույնիսկ դրոնով և այլ սարքով՝ այսօր ժամանակակից տեխնոլոգիաների շնորհիվ մենք ունենք անսահման հնարավորություններ:
Մրցույթի շրջանակներում հեղինակներին առաջարկվում է ներկայացնել իրենց տեակետն այն մասին, թե ինչ է «Հայաստանի էներգիան» ընդհանուր առմամբ: Մրցույթին մասնակցելու համար կարելի է աշխատանք ներկայացնել հետևյալ թեմաներով.
• Իմ երկրի ատոմային էներգիան․ լուսկանկարներ, որոնք արտացոլում են բնության և հանրության փոխհարաբերությունները ատոմային էներգետիկայի հետ;
• Հայաստանի կյանքի էներգիան․ Հայաստանի գլխավոր հարստությունը՝ մարդկանց ներկայացնող ֆոտոպատմություններ: Լուսանկարի կերպարները կարողեն լինել մարզիկներ, արվեստագետներ, գիտնականներ և այլն:
• Հայաստանի էկոլոգիան և բնությունը․ լուսանկարներ, որոնք արտացոլում են Հայաստանի բնության բացառիկ գեղեցկությունն ու բազմազանությունը, միևնույն ժամանակ դրա փխրունությունն ու խոցելիությունը:
• Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի պատմությունը՝ արխիվային լուսանկարներ, որոնք ցույց են տալիս Հայաստանում առաջին ատոմակայանը, մարդկանց, ովքեր այդ ժամանակ աշխատում էին ատոմակայանում:
«Հրավիրում եմ բոլորին մասնակցելու «Կյանքի էներգիա» ֆոտոմրցույթին: Կրթության ոլորտի ներկայացուցիչներին և այլ ոլորտի մասնագետներին, դպրոցականներին և մեր բուհերի տեխնիկական, գեղարվեստական ​​և այլ մասնագիտությունների ուսանողներին: Մենք հրավիրում ենք նաև լուսանկարչական ստուդիաների ուսանողներին, լրագրողներին և ֆոտոթղթակիցներին, ինչպես նաև նրանց, ովքեր պարզապես սիրում են լուսանկարել: Համոզված եմ, որ մրցույթի շնորհիվ մենք կբացահայտենք նոր տաղանդներ, և ներկայացված լուսանկարները թույլ կտան նորովի նայել Հայաստանին և ատոմային ոլորտին», - ասաց Արկադի Պապոյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ:
Պատահական չէ, որ լուսանկարների այս մրցույթն անցկացվում է Ռոսատոմի հետ համատեղ: Հայկական ԱԷԿ-ի արդիականացման գլխավոր կապալառուն է «Ռոսատոմ» պետական ​​կորպորացիայի ձեռնարկությունը « Ռուսատոմ սերվիս» ԲԸ-ն է:
«Հայ գործընկերների հետ մեր համագործակցությունը ռազմավարական բնույթ ունի. միասին մենք բարձրացնում ենք ՀԱԷԿ-ի անվտանգությունը ՝ դրա աշխատանքը մինչև 2026 թվականը երկարացնելու համար:  Նախագծի իրականացման ընթացքում մենք հասցրեցինք ամբողջ սրտով սիրել այս հիանալի երկիրը: Հայաստանը պայծառ արևի, զարմանալի լանդշաֆտների և ճարտարապետության, և, իհարկե, մեծ սրտով մարդկանց երկիր է: Ուրախ ենք շնորհավորել Հայաստանին այս կարևոր հոբելյանի կապակցությամբ և աջակցել «Կյանքի էներգիա» ֆոտոմրցույթին: Անհամբեր կսպասենք մասնակիցների աշխատանքներին»,  - նշել է Յուրի Սվիրիդենկոն `ռուսական կողմից Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը երկարացնելու նախագծի ղեկավար:
Մասնակիցը կարող է իր աշխատանքն ուղարկել հետևյալ հղումով. https://forms.gle/3KTSeZoW3qK2Axfy5
Մրցույթի աշխատանքների ընդունումը բաց է մինչև մարտի 21-ը, իսկ մրցույթի արդյունքները հայտնի կդառնան ապրիլին: Ընդհանուր առմամբ, լուսանկարների մրցույթի շրջանակներում հայտարարված է 6 մրցանակ, լավագույն աշխատանքների հեղինակները կստանան պատվոգրեր և նվերների հավաստագրեր:
Ֆոտոմրցույթի կանոնների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար կարող եք այցելել Lookaround Armenia՝ «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիայի կրթական նախագծի մրցույթի էջ` https://www.facebook.com/events/771726410106951:

К юбилею атомной отрасли Армении стартовал фотоконкурс «Энергия жизни»
В Армении начат прием работ на фотоконкурс «Энергия жизни», приуроченный к 55-летию атомной отрасли Армении. Организаторами являются Армянская АЭС и Госкорпорация «Росатом» и при сотрудничестве Министерства территориального управления и инфраструктур, Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Российских центров науки и культуры в г. Ереван и г. Гюмри.
«В этом году Армения отмечает юбилей очень значимой для нас отрасли. Я рада сообщить, что прием работ на конкурс уже открыт», – сказала Маргарита Балаян, начальник отдела атомной энергетики управления энергетики министерства территориального управления и инфраструктур Армении. – «Сегодня развитие атомных технологий имеет особое значение для нашей страны. Основной областью их применения в Армении является энергетика, которая обеспечивает нам энергетическую безопасность и независимость. Но также атомные технологии способствуют развитию медицины, выводят науку на новый уровень и делают жизнь комфортнее. Все это стало возможным благодаря нашим специалистам и это еще раз подчеркивает, что в нашей стране живут очень талантливые люди».
Участником конкурса может стать каждый житель Армении – профессиональные фотографы и любители, все кто интересуется фотографией или просто снимает на смартфон все и везде, независимо от возраста, профессии или увлечений. Работы могут быть сделаны на пленочный или цифровой фотоаппарат, смартфон или даже дрон или другой гаджет – сегодня благодаря современным технологиям мы имеем безграничные возможности.
В рамках конкурса авторам предлагается представить свой взгляд о том, что для них в целом «энергия Армении». Для участия в конкурсе можно подать работы на следующие темы:
• Атомная энергия моей страны — фотографии, отражающие взаимоотношение природы и общества с атомной энергетикой;
• Энергия жизни Армении — фотоистории, рассказывающие о главном богатстве Армении – ее людях. Объектом фотографии могут быть спортсмены, деятели искусств, ученые и др.
• Природа и экология Армении — фотографии, отражающие исключительную красоту и многообразие природы Армении и вместе с тем ее хрупкость и уязвимость.
• История атомной энергетики Армении - архивные фотографии, на которых изображена первая АЭС в Армении, люди, которые работали в то время на АЭС.
«Приглашаю всех принять участие в фотоконкурсе «Энергия жизни». Представителей сферы образования и специалистов других отраслей, школьников и учащихся технических, художественных и иных специальностей наших вузов. Приглашаем также студентов фотостудий, журналистов и фотокорреспондентов, а также тех, кто просто любит фотографировать. Я уверен, что благодаря конкурсу мы откроем новые таланты и фотографии, которые позволят взглянуть на Армению и атомную отрасль по-новому», - сказал Аркадий Папоян, начальник управления внешних связей и диаспоры министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Это фотоконкурс не случайно проводится именно в партнерстве с Росатомом. Генеральным подрядчиком работ по модернизации Армянской АЭС выступает АО «Русатом Сервис», предприятие Госкорпорации «Росатом».
«Наше сотрудничество с армянскими коллегами носит стратегический характер - вместе мы повышаем безопасность ААЭС, чтобы продлить ее работу до 2026 года. За время реализации проекта мы успели полюбить эту замечательную страну всей душой. Армения – это страна яркого солнца, удивительных пейзажей и архитектуры, гастрономических изысков и конечно же, людей с большим сердцем. Мы рады поздравить Армению с важным юбилеем и, поддержать фотоконкурс «Энергия жизни». С нетерпением будем ждать работы участников». - отметил Юрий Свириденко, руководитель проекта по продлению срока эксплуатации Армянской АЭС с российской стороны.
Участник может отправить работу на фотоконкурс по ссылке: https://forms.gle/3KTSeZoW3qK2Axfy5
Прием работ на конкурс открыт до 21 марта, а итоги конкурса будут подведены в апреле. Всего в рамках фотоконкурса заявлено 6 призовых мест, авторы лучших работ получат дипломы и подарочные сертификаты.
Более подробную информацию о правилах проведения фотоконкурса можно получить на страничке фотоконкурса образовательного проекта Госкорпорации «Росатом» Lookaround Armenia https://www.facebook.com/events/771726410106951/