ԵՄ-ն հետևում է Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը՝ կողմերին կոչ անելով զսպվածություն ցուցաբերել
Եվրամիությունն ուշադրությամբ հետևում է Հայաստանում տիրող իրավիճակին, բոլոր կողմերին կոչ է անում զսպվածություն ցուցաբերել, ասված է ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության պաշտոնական ներկայացուցիչ Պիտեր Ստանոյի տարածած հայտարարության մեջ:
«Եվրամիությունը ուշադիր հետևում է Հայաստանում տիրող իրավիճակին: Մենք միջոցառումների բոլոր մասնակիցներին կոչ ենք անում հանգստություն ցուցաբերել և խուսափել հռետորաբանությունից կամ գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել հետագա սրման», - ասված է հայտարարության մեջ:
ԵՄ-ում ընդգծել են, որ բոլոր քաղաքական տարաձայնությունները պետք է լուծվեն քաղաքական երկխոսության միջոցով:
«Ժողովրդավարական և սահմանադրական կարգի պահպանումը միակ միջոցն է, որով Հայաստանը կարող է արդյունավետորեն արձագանքել մարտահրավերներին», - ասվում է փաստաթղթում:
Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հինգշաբթի պահանջել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը և զգուշացրել նրան իր ժողովրդի դեմ ուժ չկիրառել: Փաշինյանը հայտարարել է, որ զինված ուժերի հրաժարականի պահանջից հետո աշխատանքից ազատել է ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանին: Դրանից մեկ օր առաջ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, Փաշինյանի առաջարկով, աշխատանքից ազատել է Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանին, որը, ըստ մամուլի հրապարակումների, ծաղրում էր «Իսկանդեր» համալիրների մասին կառավարության ղեկավարի խոսքերը:
Հինգշաբթի Երևանում անցկացվել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու ընդդիմադիրների կողմնակիցների բողոքի ակցիաները: Նրա հրաժարականը պահանջող ընդդիմադիրները հավաքվել էին խորհրդարանի առջև և փակել հարակից Բաղրամյան պողոտան: Ընդդիմությունը հայտարարել է, որ խորհրդարանի շենքի մոտ բողոքի ցույցերն անորոշ ժամանակով են լինելու: Ավելի ուշ, Փաշինյանը հայտարարել է իր ակցիայի ավարտի մասին և կոչ արել քաղաքական ուժերին խորհրդակցությունների:

ЕС прокомментировал ситуацию в Армении
Евросоюз внимательно следит за ситуацией в Армении, призывает все стороны к сдержанности,  говорится в распространенном заявлении официального представителя внешнеполитической службы ЕС Питера Стано.
В четверг в Ереване были устроены акции сторонников и противников премьера Никола Пашиняна. Требующие его отставки оппозиционеры собрались у парламента и заблокировали прилегающий к нему проспект Баграмяна. Оппозиция объявила, что акции протеста у здания парламента будут бессрочными. Позже Пашинян объявил о прекращении своей акции и призвал политические силы к консультациям.
«Евросоюз внимательно следит за ситуацией в Армении. Призываем всех участников событий проявлять спокойствие и избегать риторики или действий, которые могут привести к дальнейшей эскалации», - говорится в заявлении.
В ЕС подчеркнули, что все политические разногласия необходимо решать политическим путем диалога.
«Поддержание демократического и конституционного порядка – это единственный способ, которым Армения может эффективно реагировать на вызовы», - подчеркивается в документе.
В четверг генштаб вооруженных сил Армении потребовал отставки Пашиняна и предостерег его от применения силы против своего народа. Пашинян сообщил, что после требований вооруженных сил о его отставке освободил от должности главу генштаба Оника Гаспаряна. В среду президент Армении Армен Саркисян по предложению Пашиняна уволил первого заместителя начальника генерального штаба ВС Тирана Хачатряна, который, по данным СМИ, высмеял слова главы правительства о комплексах  «Искандер».