Ինչպես և ենթադրելի էր՝ Արմեն Սարգսյանը հերթական անգամ գործարքի գնաց իշխող ուժի հետ. Գոհար Մելոյան
Հանրապետության նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Արմեն Սարգսյանը՝ արձանագրելով, որ Զինված ուժերի ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու մասին հրամանագրի նախագիծը հակասում է Սահմանադրությանը, թույլ տվեց, որ այն մտնի ուժի մեջ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան էջում գրել է սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը:
«Արդյունքում՝ Արմեն Սարգսյանը կոպտորեն խախտեց Սահմանադրության 123-րդ հոդվածի 2-րդ մասը, ըստ որի՝ Հանրապետության նախագահը հետևում է Սահմանադրության պահպանմանը: Արմեն Սարգսյանը և իր ներկայացուցիչները պարբերաբար դժգոհում էին, որ Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունները բավարար չեն, որպեսզի ինքն իր «լայն գիտելիքները և կապերը» ներդնի Հայաստանում։
Սակայն ամեն անգամ, երբ Արմեն Սարգսյանը պետք է կարևոր նշանակություն ունեցող հարցով իրականացնի իր անկյունաքարային սահմանադրական լիազորությունը՝ հետևի Սահմանադրության պահպանմանը, ականատես ենք լինում մի այնպիսի հանգուցալուծման, որ համոզվում ենք, որ ավելի է լավ է Արմեն Սարգսյանն անգամ թուղթ ստորագելու լիազորություն չունենա...

Как и предполагалось, Армен Саркисян в очередной раз пошел на сделку с правящей силой – Гоар Мелоян
Занимающий пост президента республики Армен Саркисян, зафиксировав, что проект указа об освобождении начальника Генштаба ВС Оника Гаспаряна противоречит Конституции, позволил чтобы он вступил в силу. Об этом написала на своей странице в Facebook эксперт по конституционному праву Гоар Мелоян.
«В результате Армен Саркисян грубо нарушил часть 2 статьи 123 Конституции, согласно которой президент республики следит за соблюдением Конституции. Армен Саркисян и его представители регулярно жаловались, что полномочий, предоставленных ему Конституцией, недостаточно для того, чтобы он вкладывал свои «обширные знания и связи» в Армению.
Однако каждый раз, когда Армену Саркисяну приходится выполнять свои краеугольные конституционные полномочия по важному вопросу, следить за соблюдением Конституции, мы становимся свидетелями таких разрешений, что убеждаемся, что было бы лучше, если бы Армен Саркисян вообще не имел полномочий подписывать документ...