Տասնյակ հազարավոր սիրիացիներ բանտերում խոշտանգվել կամ սպանվել են. ՄԱԿ
Սիրիայում տասնյակ հազարավոր մարդիկ խոշտանգվել կամ սպանվել են հակամարտության տարբեր կողմերից վերահսկվող բանտերում: Այս մասին հայտնում է BBC-ն՝ հղում անելով ՄԱԿ-ի զեկույցին:
ՄԱԿ-ի զեկույցը հիմնված է ավելի քան 2650 հարցազրույցների և հետաքննությունների վրա: Այն փաստում է հակամարտության յուրաքանչյուր կողմից խախտումները, որոնք ուղղված են ենթադրյալ հակառակորդներին վախեցնելուն և պատժելուն:
Նախկին բանտարկյալներն ասում են, որ ամիսներ շարունակ չէին տեսել ցերեկային լույս, ստիպված էին կեղտոտ ջուր խմել և բորբոսնած սնունդ ուտել, առանց լոգարանի գերբեռնված խցերը նրանք կիսում էին հարյուրավոր մարդկանց հետ և չէին ստանում բժշկական օգնություն:
Իր հերթին, բանտերում խոշտանգումների ենթարկված կամ անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկվածները քննիչներին պատմել են կեղծ խոստովանություններ ստանալու համար օգտագործված առնվազն 20 տարբեր մեթոդների մասին՝ էլեկտրահարում, մարմնի մասերի այրում, եղունգների և ատամների հանում, նաև մարդկանց մեկ կամ երկու վերջույթներից երկար ժամանակով կախում:

Десятки тысяч сирийцев подверглись пыткам или были убиты в тюрьмах - ООН
В Сирии десятки тысяч людей подверглись пыткам или были убиты в тюрьмах, контролируемых разными сторонами конфликта. Об этом со ссылкой на отчет ООН сообщает ВВС во вторник, 2 марта.
В докладе это назвали «национальной травмой», с которой необходимо бороться.
Отчет ООН основан на более 2650 интервью и расследованиях более сотни мест содержания под стражей. В нем документируются нарушения почти каждой стороной конфликта, направленные на запугивание и наказание предполагаемых противников.
По словам бывших заключенных, они месяцами не видели дневного света, их заставляли пить грязную воду и есть заплесневелую пищу, они делили переполненные камеры без туалета с сотнями других людей и им отказывали в медицинской помощи.
В свою очередь те, кто подвергался пыткам или бесчеловечному обращению в тюрьмах, рассказали следователям как минимум о 20 различных методах, используемых для получения ложных признаний - применение электрического тока, обжигание частей тела, вырывание ногтей и зубов и подвешивание людей на одной или двух конечностях на длительное время.