Լևոն Արոնյանն ասել է՝ կվերադառնա, երբ իր նկատմամբ վերաբերմունքը փոխվի. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը ներկա է եղել մրցաշարի: Լրագրողները Սարգսյանից հետաքրքրվել են՝ որպես Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ, ինչպե՞ս է վերաբերվում գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանի՝ Հայաստանից հեռանալու հանգամանքին:
Սերժ Սարգսյանը պատասխանեց, որ Արոնյանն իր հայտարարության մեջ բոլոր հարցերին պատասխանել է:
«Ես որևէ կերպ չեմ խրախուսել նրա որոշումը, բացարձակապես, նույնիսկ ես նրան առաջարկել եմ հնարավորություն ստեղծել, որ այդ օժանդակությունը Հայաստանում շախմատ սիրողների կողմից տրամադրվի: Նա ասել է, որ խնդիրն օժանդակության մեջ չէ: Մնացածն իր հայտարարության մեջ կա», - ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Հնարավո՞ր է, որ ՀՀ երրորդ նախագահի խորհրդով Լևոն Արոնյանը վերադառնա:
«Ինքն ասել է, որ վերադառնալու է, երբ իր նկատմամբ վերաբերմունքը փոխվի, և նախկինի նման շախմատը հարգվի Հայաստանում», - նշեց Սարգսյանը:

Левон Аронян сказал, что вернется, когда изменится отношение к нему – Серж Саргсян
Третий президент Армении Серж Саргсян присутствовал сегодня на турнире в Доме шахмат имени Тиграна Петросяна. По просьбе журналистов, экс-президент, глава Федерации шахмат Армении обратился к решению гроссмейстера Левона Ароняна уехать из Армении.
«Аронян уже все сказал в своем заявлении. Я никоим образом не поощрял его решение, абсолютно. Я даже предлагал создать возможность для содействия ему со стороны любителей шахмат в Армении. Он сказал, что дело не в содействии. Обо всем остальном говорится в его заявлении», - сказал Серж Саргсян.
Что касается возможности возвращения Левона Аронян, прислушавшись к совету третьего президента Армении, Серж Саргсян отметил:
«Он сказал, что вернется, когда изменится отношение к нему, и в Армении к шахматам будут относиться так же уважительно как прежде».