Microsoft-ը չինական հաքերներին մեղադրել է ԱՄՆ գերատեսչությունների վրա հարձակման համար
Microsoft ընկերությունը հայտարարել է անհայտ զրոյական օրվա խոցելիության հայտնաբերման մասին, որոնք Չինաստանից «կառավարության կողմից աջակցվող» հակերներն օգտագործել են Microsoft Exchange Server-ի տեղական տարբերակների վրա հարձակման համար՝ Միացյալ Նահանգների տարբեր գերատեսչություններից տեղեկություններ ստանալու համար:
Զրոյական օրվա խոցելիությունը նախկինում անհայտ ծրագրակազմի սխալ է, որը թույլ է տալիս թաքնված վնասակար գործողություններ իրականացնել:
Ընկերության հայտարարության մեջ ասվում է, որ «բարձր հմուտ և բարդ» հաքերային խումբը, որը Microsoft-ն անվանում է Hafnium, գործում է Չինաստանից: Նշվում է, որ դրա գործողություններն ուղղված են Միացյալ Նահանգների հաստատությունների դեմ՝ տեղեկատվություն ստանալու վարակիչ հիվանդությունների հետազոտողներից, իրավաբանական ընկերություններից, համալսարաններից, պաշտպանական կապալառուներից, վերլուծական կենտրոններից և հասարակական կազմակերպություններից:
«Hafnium-ը վերջերս ներգրավված է եղել մի շարք հարձակումների՝ նախկինում անհայտ խոցելիության օգտագործմամբ: Այն թիրախավորում է Exchange Server ծրագրային ապահովումը», ասվում է ընկերության կայքում:

Microsoft обвинила китайских хакеров в атаке на американские ведомства
Компания Microsoft сообщила об обнаружении неизвестных уязвимостей нулевого дня, которые «поддерживаемые государством» хакеры из Китая использовали для атаки на локальные версии Microsoft Exchange Server с целью получения информации от различных ведомств в США.
Уязвимость нулевого дня — ранее неизвестный баг в программе, который позволяет скрытно проводить вредоносные действия.
В сообщении компании говорится, что «высококвалифицированная и изощренная» группа хакеров, которую Microsoft называет Hafnium, функционирует из Китая. Отмечается, что ее действия нацелены против учреждений в США для получения информации от исследователей инфекционных заболеваний, юридических фирм, вузов, оборонных подрядчиков, аналитических центров и НПО.
«Недавно Hafnium участвовала в ряде атак с использованием ранее неизвестных уязвимостей, нацеленных на локальное программное обеспечение Exchange Server», - говорится на сайте Microsoft.