Օնիկ Գասպարյանը մինչև 8-օրյա ժամկետի լրանալը շարունակում է իր ծառայությունը հայրենիքին և ժողովրդին. ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբ
03/03/2021 12:21
ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնից ազատելու միջնորդության վերաբերյալ Հանրապետության նախագահի՝ 02․03․2021թ․ որոշման մասին ԳՇ-ն հայտարարության վերլուծություն է տարածել:
«Նախագահը հայտարարել է Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ նախադասությամբ սահմանված իմպերատիվ երկու պահանջներից երկրորդի կատարման մտադրության՝ առանձին դիմումով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին, հիմքը՝ Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետը։
Սահմանադրական դատարանի լիազորությունները սահմանված են Սահմանադրության 168-րդ հոդվածով, որով վերաբերելի կետն առաջինն է, օրենքի համապատասխանությունը որոշելը։ Սահմանադրության 168-րդ հոդվածով Նախագահի հրամանագրի նախագծի սահմանադրականության կամ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետին պաշտոնից ազատման հարց լուծելու իրավասություն Սահմանադրական դատարանը չունի, այսինքն՝ Նախագահը վերաբերելիի մասով կարող է դիմել Սահմանադրական դատարան բացառապես «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի ՀՀ օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք)՝ որպես նախագծի իրավական հիմքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով և ոչ կոնկրետ օրենքի հոդվածի կամ մասի։
Սահմանադրական դատարան դիմելու ժամկետ Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ նախադասությամբ և վերաբերող մասով Սահմանադրությամբ ընդհանրապես սահմանված չէ։ Վերաբերող մասով ժամկետները սահմանված են Օրենքի 35․1-րդ հոդվածի
3-րդ մասով՝ հրամանագրի նախագծի վերադարձից հետո 8 օր (ազատման հիմք Օրենքի 40-րդ հոդվածի 3-րդ մասը հղում է նշանակման կարգին)։
Հայտարարությամբ Նախագահը գործել է և հայտնել է մտադրությունը գործելու Սահմանադրությանը բացառապես համապատասխան։
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Վիկտորի Գասպարյանը մինչև 8-օրյա ժամկետի լրանալը (Նախագահի կողմից Սահմանադրական դատարան դիմելուց հետո սկսում են գործել այլ ժամկետներ) շարունակում է իր ծառայությունը հայրենիքին և ժողովրդին, հանդիսանում է Զինված ուժերի բարձրագույն զինվորական հրամանատարը», - ասված է ԳԺ հայտարարությունում:

Оник Гаспарян до истечения 8-дневного срока продолжает служить Родине и народу – Генштаб ВС Армении
Генеральный штаб ВС Армении проанализировал заявление президента республики о ходатайстве об освобождении начальника Генштаба от должности от 02.03.2021г.
«Президент заявил о намерении выполнить второе из двух императивных требований, установленных вторым предложением части 2 статьи 139 Конституции, – обратиться в Конституционный суд с отдельным заявлением на основании пункта 4 части 1 статьи 169 Конституции.
Полномочия Конституционного суда установлены статьей 168 Конституции, согласно которой касающийся первый пункт – определение соответствия закона. Согласно статье 168 Конституции, Конституционный суд не имеет полномочий решать вопрос конституционности проекта указа президента или освобождения от должности начальника Генштаба ВС Армении. То есть, президент может обратиться в Конституционный суд исключительно с просьбой определить вопрос соответствия  Конституции конституционного закона «О военной службе и статусе военнослужащего» от 15 ноября 2017, как правового основания проекта, а не конкретно закона или его статьи.
Срок обращения в Конституционный суд вообще не установлен по второму предложению части 2 статьи 139 Конституции. Сроки по касающейся части установлены частью 3 статьей 35.1 Закона – 8 дней после возвращения проекта указа (основание для освобождения часть 3 статьи 40 Закона ссылается на порядок назначения).
В заявлении президент действовал и заявил о намерении действовать исключительно в соответствии с Конституцией.
Начальник Генштаба ВС Армении, генерал-полковник Оник Викторович Гаспарян до истечения 8-дневного срока (после обращения президента в Конституционный суд начинают действовать другие сроки) продолжает службу Родине и народу, является высшим военным командиром Вооруженных сил», - говорится в распространенном заявлении.