Այս ամբողջ գործընթացը քաղաքական էր. Արա Սաղաթելյան (Տեսանյութ)
Թե ինչ խնդիրներ է ուզում լուծել իշխանությունն ինձ կալանավորելով՝ նույնիսկ իշխանությունը չի հասկանում, դատարանի դահլիճից ազատ արձակվելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանը։
«Իմ խորը տպավորությամբ իշխանության գլխում իրար հակասող մտքեր են պարբերաբար ի հայտ գալիս, որն, իհարկե, համապատասխան հոգեվիճակի արդյունք է», - ասաց Սաղաթելյանը։
Նրա խոսքով՝ այս ամբողջ գործընթացը քաղաքական էր.
«Այս ամբողջ գործընթացը կազմակերպված, նպատակաուղղված է իշխանության կողմից, մասնավորապես՝ վարչապետի աթոռը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանի»։
Սաղաթելյանը նշեց, որ քննիչն ամբողջ նիստի ընթացքում փորձում էր մոլորեցնել դատարանին, ներկայացվում էին աղճատված տվյալներ։
«Աղճատվել էր գաղտնալսումը», - ասաց Սաղաթելյանը՝ նշելով, որ դատարանն, իր տպավորությամբ, դեմ չի եղել մոլորվելուն, ինչի հետևանքով էլ ինքը հայտնվել է մեկուսացման վայրում։

Former head of staff of Armenian parliament Ara Saghatelyan released today by the court described the whole process against him as political.
Speaking to reporters in the court yard today he said the authorities themselves do not understand what issues they want to solve by arresting him.
“My deep impression is that contradicting ideas periodically appear in the head of the authorities which, of course, is result of relevant agony,” he said.
“This whole process was organized by the authorities and in particular Nikol Pashinyan who is on the premier’s seat,” he said.
Saghatelyan also stressed that during the whole court session the investigator was trying to confuse the court, presenting distorted information, noting that the first instance court though was not against being confused as a result of which he appeared in jail.