Սյունիքում պետք է ստեղծվի ապառազմականացված անվտանգության գոտի. ՄԻՊ
Սյունիքում պետք է ստեղծվի ապառազմականացված անվտանգության գոտի՝ 5-7 կմ նվազագույն չափով: Ասուլիսում այդ առաջարկն արեց ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ ընդգծելով, որ պետք է հաշվի առնել նաև արոտավայրերի օգտագործումը:
«Այսօր արոտավայրերի օգտագործման լուրջ խնդիր ունենք, որովհետև սահմանագծում՝ որպես այդպիսին չկա: Անհսականալի է՝ որտե՞ղ է սահմանն ավարտվում: Խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիները գնում, մոլորվում են: Մեր հովիները կա՛մ պետք է գնան, փնտրեն, իրենք էլ գերի ընկնեն, կա՛մ էլ չկարողանան կենդանիներին հետ բերել։ Այդպիսի դեպքեր ունեցել ենք», - նշեց պաշտպանը:
Նա ընդգծեց նաև, որ պետք է լինեն համապատասխան միջոցներ՝ Հայաստանի բնակչության ֆիզիկական անվտանգության համար:

Armenia’s Ombudsman Arman Tatoyan speaking at a press conference today voiced the need of creating demilitarized security zone in Armenia’s Syunik at least 5-7km-long.
“Today we have serious issue of using pastures, as we do not have demarcation. It is unclear where the border ends. The cattle is being lost. Our shepherds must either go and search them, or be captured or just lose their animals. We have already had such cases,” the Ombudsman said.
He also stressed the need of relevant measures to ensure physical security of the Armenian population.