Սյունիքում պետք է ստեղծվի ապառազմականացված անվտանգության գոտի. ՄԻՊ
Սյունիքում պետք է ստեղծվի ապառազմականացված անվտանգության գոտի՝ 5-7 կմ նվազագույն չափով: Ասուլիսում այդ առաջարկն արեց ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ ընդգծելով, որ պետք է հաշվի առնել նաև արոտավայրերի օգտագործումը:
«Այսօր արոտավայրերի օգտագործման լուրջ խնդիր ունենք, որովհետև սահմանագծում՝ որպես այդպիսին չկա: Անհսականալի է՝ որտե՞ղ է սահմանն ավարտվում: Խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիները գնում, մոլորվում են: Մեր հովիները կա՛մ պետք է գնան, փնտրեն, իրենք էլ գերի ընկնեն, կա՛մ էլ չկարողանան կենդանիներին հետ բերել։ Այդպիսի դեպքեր ունեցել ենք», - նշեց պաշտպանը:
Նա ընդգծեց նաև, որ պետք է լինեն համապատասխան միջոցներ՝ Հայաստանի բնակչության ֆիզիկական անվտանգության համար:

В Сюнике должна быть создана демилитаризованная зона – омбудсмен Армении
В Сюнике должна быть создана демилитаризованная зона, как минимум, протяженностью 5-7 километров. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции Защитник прав человека Армении Арман Татоян, подчеркнув, что необходимо учесть также земли, которые используются для выпаса скота.
«Сегодня есть серьезная проблема с использованием пастбищ, поскольку делимитации границ как таковой нет. Непонятно, где заканчивается граница. Крупный и мелкий рогатый скот теряется. Либо наши пастухи должны идти искать свой скот и попасть в плен, либо отказаться от мысли, что могут вернуть свой скот. У нас были такие случаи», - отметил Арман Татоян.
Он также подчеркнул, что должны существовать соответствующие меры для физической безопасности населения Армении.
По словам омбудсмена, в данных условиях сложно представить, как можно говорить о мирном сосуществовании.