Վերաքննիչ քրեական դատարանն արձանագրել է, որ Արա Սաղաթելյանին առաջադրված մեղադրանքի որևէ հոդվածով հիմնավոր կասկած առկա չէ. Պաշտպան (Տեսանյութ)
05/03/2021 17:17
ՀՀ-ում կատարվել է տոտալ անօրինակություն, մարդկանց քմահաճույքների պատճառով Արա Սաղաթելյանը 14 օր եղել է անազատության մեջ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը։
«Ես սա որպես հաղթանակ չեմ դիտարկում, դիտարկում եմ որպես պայքարի սկիզբ, որովհետև հանցագործության հետ որևէ կապ չունեցող անձին իր բնական միջավայրից հանել են և լրիվ անօրինական կարգով պահել քրեակատարողական հիմնարկում», - ասաց Միհրան Պողոսյանը։
«Մենք այս գործով հաղթանակ կարձանագրենք միայն այն պարագայում, երբ տոտալ անօրինականությունների հետ առնչություն ունեցող բոլոր պաշտոնատար անձինք՝ կլինի դատարանի նախագահ, պատվեր տվող, թե մեկ այլ անձ, լրիվ օրինական հիմքերով կհայտնվեն քրեակատարողական հիմնարկի ներսում և կխորհեն այն հանգամանքի մասին, թե ինչպես է ստացվում, որ անձին որևէ հանցագործության հետ առնչություն չունենալու պարագայում, ուղղակի հրահանգով ստիպում են, որ հայտնվի ՔԿՀ-ում», - ասաց Պողոսյանը։
Պաշտպանի խոսքով՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանն արձանագրել է, որ Արա Սաղաթելյանին առաջադրված մեղադրանքի որևէ հոդվածով հիմնավոր կասկած առկա չէ։

Апелляционный уголовный суд констатировал, что в предъявленном Ара Сагателяну обвинении нет обоснованного подозрения – адвокат
05/03/2021 17:45
В Республике Армения произошло тотальное беззаконие, из-за каприза каких-то людей Ара Сагателян 14 дней незаконно находился под стражей, заявил сегодня в беседе с журналистами адвокат бывшего руководителя Аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателяна Мигран Погосян.
«Я рассматриваю это не как победу, а как начало борьбы, поскольку человека, не имеющего связи с каким-либо преступлением, вырвали из нормальной среды и полностью незаконно держали в уголовно-исполнительном учреждении», - сказал Мигран Погосян.
«Мы можем считать это победой только в том случае, когда все имеющие отношение к тотальному беззаконию должностные лица – будь то председатель суда, давший заказ или другое лицо – окажутся в уголовно-исполнительном учреждении на полностью законных основаниях и подумают над тем, как могло случиться, что человека, не имеющего отношения ни к какому преступлению, заставляют просто по указанию оказаться в УИУ», - сказал Мигран Погосян.
По словам адвоката, Апелляционный уголовный суд констатировал, что в предъявленном Ара Сагателяну обвинении нет обоснованного подозрения ни по какой статье.