«Հրապարակ». Փաշինյանը ԳՇ-ում երկիշխանություն է ձևավորում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի հրամանով ՊՆ-ում նոր պաշտոն ստացավ՝ հատուկ հանձնարարությունների գծով ավագ սպա: Որոշ տեղեկություններով, այդ պաշտոնը ստեղծվել է հատուկ նրա համար. Փաշինյանը Դավթյանին որոշել է գործուղել ԳՇ՝ երկիշխանություն ստեղծելու և Օնիկ Գասպարյանի վրա հոգեբանական ճնշում գործադրելու համար։
Ուշագրավ է, որ Փաշինյանի լրատվամիջոցը, որն առաջինը հայտնեց այս նշանակման մասին, գրել էր, որ Ա․ Դավթյանը «ԳՇ-ում» նշանակվել է հատուկ հանձնարարությունների գծով ավագ սպա, ավելի ուշ հրապարակման միջից հանվեց «ԳՇ» բառը, քանի որ օրենքով սահմանված է ԳՇ կազմը, և նման հաստիք գոյություն չունի։
Հիշեցնենք, որ Արտակ Դավթյանը Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք 2 անգամ բարձր պաշտոն է ստացել և պաշտոնանկ արվել։ Հեղափոխությունից հետո նա նշանակվեց ԳՇ պետ, ապա 2020-ի հունիսի 8-ին ազատվեց՝ կարանտինի ժամանակ որդու հարսանիքի հետ կապված սկանդալի պատճառով։ Հաջորդ պաշտոնն ստացել է 2020-ի հուլիսի 17-ին՝ նշանակվել է Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ, իսկ 2020-ի նոյեմբերի 16-ին՝ ազատվել։ ԳՇ հայտնի հայտարարությունից և Փաշինյանի կողմից Օնիկ Գասպարյանի ազատման որոշումը ստորագրվելուց հետո տեղեկություններ կային, որ Փաշինյանը նրան է տեսնում ԳՇ պետի պաշտոնում, բայց երեկվա նշանակումը հուշում է, որ Օնիկ Գասպարյանի դիրքերն ամուր են, և Սահմանադրությունն ու օրենսդրությունը հնարավորություն չեն ընձեռում այդքան հեշտ ազատվել նրանից, ուստի նոր՝ անօրինական ճանապարհներ են մտմտում»։

«Грапарак»: Пашинян устанавливает в Генштабе двоевластие
Газета «Грапарак» пишет, что бывший начальник Генерального штаба ВС Армении, генерал-лейтенант Артак Давтян назначен приказом министра обороны Вагаршака Арутюняна старшим офицером по особым поручениям. По некоторым сведениям, эта должность создана специально для него: Пашинян решил командировать Давтяна в Генштаб, чтобы установить двоевластие и оказать психологическое давление на Оника Гаспаряна.
Примечательно, что газета Пашиняна, первая сообщившая об этом назначении, написала, что Артак Давтян назначен старшим офицером по особым поручениям в «ГШ», позже из публикации было удалено слово «ГШ», поскольку состав Генштаба установлен законом и такого штата нет.
Напомним, за период премьерства Пашиняна Артак Давтян дважды назначался на высокие должности и освобождался от должности. После революции он был назначен начальником ГШ ВС Армении, потом 8 июня 2020 года был отправлен в отставку из-за скандала, связанного с свадьбой сына во время карантина. Следующую должность он получил 17 июля 2020 года – был назначен председателем Военно-промышленного комитета, а 16 ноября 2020 года уволен. После нашумевшего заявления ГШ и подписания Павшиняном решения об освобождении Оника Гаспаряна от должности распространились сведения, что Пашинян видит его на должности начальника ГШ ВС, однако вчерашнее назначение свидетельствует о том, что у Оника Гаспаряна прочные позиции и Конституция и законодательство не позволяют так легко избавится от него, посему власти ищут новые незаконные пути.