Ստեղծված պայթյունավտանգ իրավիճակի միակ պատճառը մեր ժողովրդին ստորացուցիչ պարտության մատնած անձի հիվանդագին կառչածությունն է սեփական աթոռին. Լևոն Տեր-Պետրոսյան
10/03/2021 17:31
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ողջունելով ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի որոշումը։
«Եվս մեկ անգամ գնահատելով բանակի զսպվածությունն ընդդիմության կողմից իրեն քաղաքական գործընթացների մեջ ներքաշելու ճնշումների նկատմամբ, ես միաժամանակ ողջունում եմ ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի որոշումը՝ իր պաշտոնանկության խնդիրն իրավական ճանապարհով վիճարկելու հարցում։
Ուզում եմ ընդգծել նաև, որ ստեղծված պայթյունավտանգ իրավիճակի բուն և միակ պատճառը երկիրը ղեկավարելու իր առաքելության մեջ լիովին ձախողված և մեր ժողովրդին ստորացուցիչ պարտության մատնած անձի հիվանդագին կառչածությունն է սեփական աթոռին, ինչը հղի է մեզ վիճակված նորանոր և շատ ավելի ցավալի վտանգներով։
Դրանով հանդերձ, արդեն քանիերորդ անգամ հարկադրված եմ կրկնել, որ իշխանափոխության հարցը պետք է լուծվի բացառապես սահմանադրական ճանապարհով, ինչի նախապայմանը իշխանության և ընդդիմության միջև փոխզիջման անհապաղ կայացումն է։ Դրա հնարավորությունը դեռևս սպառված չեմ համարում, քանի որ հակառակ իր կոշտ հռետորաբանությանը, ընդդիմությունն առայժմ կարմիր գծերը չի հատել։ Սահմանադրական ճանապարհից շեղվելու պարագայում Հայաստանն այլևս երբեք նորմալ և արժանապատիվ պետություն դառնալու հնարավորություն չի ունենա։
Այնպես որ ներկայիս իրավիճակի հանգուցալուծումը ո՛չ միայն և ո՛չ այնքան պահի, որքան հեռանկարի խնդիր է», - նշված է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարության մեջ, որը հրապարակել է Ilur.am կայքը։

Единственной причиной сложившейся в Армении взрывоопасной ситуации является привязанность приведшего наш народ к унизительному поражению человека к своему креслу – Левон Тер-Петросян.
10/03/2021 17:55
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян выступил с заявлением, приветствуя решение начальника Генерального штаба ВС Оника Гаспаряна.
«Вновь оценивая сдержанность армии перед давлением оппозиции по ее вовлечению в политические процессы, я приветствую также решение начальника Главного штаба ВС Оника Гаспаряна по оспариванию своей отставки правовым путем.
Хочу подчеркнуть, что главной и единственной причиной сложившейся взрывоопасной ситуации является болезненная привязанность человека – полностью провалившего свою миссию по управлению страной и приведшего наш народ к унизительному поражению –  к своему креслу, что чревато новыми и гораздо более болезненными угрозами
Вместе с тем, вот уже в который раз я хочу повторить, что вопрос смены власти должен быть решен исключительно конституционным путем, а предпосылкой для этого должно послужить немедленное достижение компромисса между властью и оппозицией. Не считаю, что возможность для этого исчерпана, поскольку, несмотря на свою жесткую риторику, оппозиция пока не перешла красные линии. В случае отклонения от конституционного пути у Армении больше никогда не будет возможности стать нормальным и достойным государством.
Так что выход из сложившейся ситуации – это не только и не столько вопрос момента, а перспективы», - говорится в заявлении Левона Тер-Петросяна, опубликованном на сайте «iLur.am».