Բրիտանական «HALO Trust»-ը թուրքերին է փոխանցել Արցախի ականապատված տարածքների քարտեզը (24news.am)
Բրիտանական «HALO Trust» ընկերությունը, որն Արցախում զբաղվում էր բարեգործական աշխատանքով, թուրքական հատուկ ծառայություններին է փոխանցել Արցախում առկա ականապատված տարածքների քարտեզը, որն էլ հնարավորություն է տվել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ բարեհաջող հաղթահարել Արցախի ՊԲ-ի պաշտպանական ականապատված տարածքները։ Այս մասին 24News-ին հայտնել է Արցախի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցիչ Բորիս Ավագյանը։
«Հավաստի աղբյուրներից ինձ հայտնի է դարձել, որ «HALO Trust» ընկերությունը, որն աշխատում էր բրիտանական բարեգործական կազմակերպության անվան տակ ու զբաղված էր ականների չեզոքացման աշխատանքներով, Արցախում աշխատած ժամանակահատվածում ձեռք է բերել հայկական կողմի ականապատված տարածքների քարտեզներն ու փոխանցել թուրքական հատուկ ծառայություններին։
Սրա պատճառով պատերազմի ժամանակ հակառակորդը կարողացել է բարեհաջող կերպով անցնել ականապատված տարածքներով։ Վտանգավոր տարածքները ուսումնասիրելու անվան տակ այս ընկերությունն իրականացրել է հետախուզական գործողություններ Արցախի ամբողջ տարածքում։
Այս կազմակերպությունը հիմնադրվել է բրիտանական խորհրդարանի անդամ և բրիտանական բանակի նախկին գնդապետ Քոլին Քէմբլ Միթչելի կողմից 1988 թ-ին», - ասել է Ավագյանը։

British HALO Trust making charity work in Artsakh provided Turkish special services with map of Artsakh minefields.
It gave them an opportunity to successfully pass through the minefields during the 44-day war.
24News learnt about it from Artsakh president’s representative on special assignments Boris Avagyan.
“I have learned from reliable sources that the HALO Trust company, which operated under the name of a British charitable organization and was engaged in clearing landmines, obtained maps of the minefields of the Armenian side and handed them over to the Turkish special services. This is why during the war the adversary managed to successfully pass through the minefields. Under the name of studying dangerous areas, this company has carried out reconnaissance operations in the whole territory of Artsakh. The organization was founded by member of British Parliament and former colonel of British army Colin Campbell Mitchell in 1988,” Avagyan said.