Արմեն Սարգսյանի վերաբերյալ ես փորձում եմ լինել զուսպ, խոսքեր, իհարկե, կան, բայց դրանք եթերային չեն. Արա Սաղաթելյան
ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար, հետպատերազմյան շրջանի առաջին քաղբանտարկյալ Արա Սաղաթելյանի գնահատմամբ՝ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի որդեգրած ճանապարհն առավել հարիրն է այս պահին։
«Ժողովուրդն ուզում էր իմանալ, թե որտեղ է բանակը, և իմացավ, որ Նիկոլ Փաշինյանի հետ չէ։ Հանրային ցասումը տեղի էր ունենում մինչև ԳՇ հայտարարությունը, ԳՇ հայտարարության ժամանակ և դրանից հետո։ Միանշանակ է, որ սահմանադրության համապատասխան կարգավորումը ենթադրում է, որ վարչապետները կարող են փոփոխվել շատ հաճախ․ իսկ ԳՇ պետը պետք է պաշտոնավարի առնվազն 5 տարի։ Իրավական տեսանկյունից Փաշինյանը որևէ ազդեցություն չունի ԳՇ պետի պաշտոնավարման վրա, բացի նշանակումից», - «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության «Երկրի հարցը» հաղորդաշարի ընթացքում ասել է Արա Սաղաթելյանը։
Նա նշել է, որ ԳՇ պետի հետկանչի մեխանիզմ ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված չի, այլ բան է, որ իրավական գործընթացներն այս երկրի համար չեն։
Ինչ վերաբերում է նախագահ Արմեն Սարգսյանի գործողություններին, որոնք վերաբերում են ԳՇ պետին, Սաղաթելյանն արձագանքել է.
«Արմեն Սարգսյանի վերաբերյալ ես փորձում եմ լինել զուսպ, խոսքեր, իհարկե, կան, բայց դրանք եթերային չեն։ Նա իմիտացնում է որոշակի գործունեություն, որը կարող է և չիմիտացնել»։

Конечно, мне есть что сказать, но это не для эфира – Ара Сагателян о деятельности президента Армении
Бывший руководитель Аппарата Национального Собрания, первый политзаключенный послевоенного периода Ара Сагателян считает, что выбранный начальником Генштаба ВС Армении Оником Гаспарян путь в данный момент наиболее достойный.
«Народ хотел знать, где находится армия и узнал, что не с Николом Пашиняном. Общественное возмущение было налицо до заявления Генштаба, во время заявления ГШ и после этого. Однозначно, что соответствующее регулирование Конституции предусматривает, что премьер-министры могут часто меняться, а начальник Генштаба должен оставаться на своей должности как минимум 5 лет. С правовой точки зрения Пашинян никакого влияния на деятельность начальника ГШ, кроме назначения, не имеет», - заявил Ара Сагателян в эфире телеканала «Yerkir Media».
Он отметил, что законодательство Армении не предусматривает механизм отзыва начальника Генштаба ВС, другое дело, что правовым процессам нет места в этой стране.
Что касается действий президента Армена Саркисяна по вопросу начальника ГШ ВС, то Ара Сагателян отметил:
«Я пытаюсь быть сдержанным, когда речь касается Армена Саркисяна. Конечно, мне есть что сказать, но это не для эфира. Он имитирует какую-то деятельность, которую лучше бы не имитировал».