«Տիրան Խաչատրյանը կոպիտ խախտումներով է ազատվել զբաղեցրած պաշտոնից». Ըստ իրավաբանական ընկերության՝ նրա ազատման հրամանը կասեցվում է
«TK & Partners» իրավաբանական ընկերությունը ստանձնել է Հայաստանի ազգային հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Տիրան Խաչատրյանի շահերի պաշտպանությունը:
Ընկերությունից հայտնում են, թե իրավական խնդիրների մանրակրկիտ ուսումնասիրման արդյունքում համոզվել են, որ հայոց բանակի բարձրաստիճան սպան Սահմանադրության ու օրենքների բազմաթիվ ու կոպիտ խախտումներով է ազատվել զբաղեցրած պաշտոնից:
Վարչական դատարանը հայցադիմումը վարույթ է ընդունել ու նախնական դատական նիստի օր նշանակել ապրիլի 29-ին՝ ժամը 11։00-ին:
«Հայտնում ենք նաև, որ Վարչական դատավարության օրենսգրքի 83-րդ հոդվածի համաձայն՝ դատարանի կողմից հայցի վարույթ ընդունելը կասեցնում է վիճարկվող վարչական ակտի կատարումը (ՀՀ նախագահի հրամանագիրը) մինչև այդ գործով գործն ըստ էության լուծող դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելը: Օրենքի շրջանակներում անելու ենք ամեն ինչ, որ խնդրո առարկա ազատման հրամանագիրը դատական կարգով անվավեր ճանաչվի», - ասված է ընկերության տարածած հաղորդագրությունում։
Մարտի 4-ին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի նախկին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանը դիմել է վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ՀՀ նախագահի հրամանագիրը՝ իրեն պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ:

Действие указа президента об освобождении от должности первого замглавы ГШ ВС Армении приостановлено
11/03/2021 14:51
Административный суд Армении сегодня принял в производство иск адвокатов бывшего первого заместителя начальника Главного штаба ВС, Героя Армении Тирана Хачатряна.
3 марта он обратился в административный суд с требованием признать недействительным указ президента Армении Армена Саркисяна о его освобождении от должности. Первое заседание суда назначено на 29 апреля.
«Согласно статье 83 Кодекса административного судопроизводства (правовые последствия принятия к производству иска об оспаривании), с принятием судом иска в производство исполнение оспариваемого административного акта приостанавливается до законного вступления в силу судебного акта, решающего по сути данный вопрос», - сообщает юридическая контора TK & Partners, которая представляет интересы Хачатряна в суде.
Адвокаты заявляют, что Тиран Хачатрян освобожден от должности с многочисленными грубыми нарушениями Конституции и законов, и будет сделано все, чтобы указ об освобождении Хачатряна от должности в судебном порядке был признан недействительным.