Մենք կարիք ունենք Մինսկի խմբի ուժեղ համանախագահության. Արա Այվազյան
Ռազմական գործողություններից չորս ամիս անց Ադրբեջանը շարունակում է խախտել միջազգային հումանիտար իրավունքն ու մարդու իրավունքները՝ գերեվարության մեջ պահելով հայ ռազմագերիներին ու պատանդի կարգավիճակում հայտնված քաղաքացիական անձանց, այս մասին ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի ԱԳ նախարար Անն Լինդենի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների համար հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը։
Նախարարի խոսքով՝ ԼՂ համակարտության վերջնական քաղաքական լուծումը հնարավոր է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում։
«Մենք կարիք ունենք Մինսկի խմբի ուժեղ համանախագահության, որը կկարողանա առաջնորդել խաղաղ գործընթացը։ Մենք նաև կարիք ունենք ամուր ու համախմբված ԵԱՀԿ-ի՝ որպես տարածաշրջանային անվտանգության ու խաղաղության համար պատասխանատու մարմնի։ Մենք կարևորում ենք ԵԱՀԿ նախագահության դերակատարությունը», - ասաց ԱԳ նախարարը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել խաղաղության ուղերձով, սակայն «խաղաղությունը լոկ գեղեցիկ բառ չէ»։
«Մենք շարունակելու ենք մեր պայքարը արդար ու արժանապատիվ խաղաղության համար՝ սերտորեն համագործակցելով մեր միջազգային գործընկերների հետ», - ասաց Այվազյանը։

Four months after military hostilities Azerbaijan continues violating international humanitarian and human rights keeping Armenian prisoners of war and civilians, Armenia’s foreign minister Ara Aivazian said after the meeting with OSCE Chairperson-in-Office, Swedish FM Ann Linden.
The minister stressed that the final political resolution of NK conflict is possible exclusively in the sidelines of the OSCE Minsk Group co-chairmanship.
“We need the strong chairmanship of the Minsk group which will manage to lead the peace process. We also need strong and consolidated OSCE as body responsible for security and peace in the region. We highlight the role of the OSCE chairmanship,” Armenian minister said.
He stressed that Armenia has always been speaking for peace but it is not just a beautiful word.
“We will continue our fight for fair and dignified peace closely cooperating with our international partners,” he said.